Nagyvilág

Cameron szigorítaná az EU-s bevándorlást

A brit kormányfő szerint az EU-alapítók sem számoltak akkora keleti "népvándorlással", amilyen az EU kelet-európai bővítése után nyugat felé megindult. Ezért tartja szükségesnek az unión belüli munkaerőmozgás szabályozásának átalakítását.

David Cameron a BBC televízió vasárnapi politikai magazinműsorában alig burkoltan az EU további bővítésének brit vétóját is kilátásba helyezte arra az esetre, ha a London által igényelt szigorítások elmaradnának.

Félrecsúszott?

A konzervatív párti kormányfő szerint az EU-n belüli szabad mozgásnak “vannak jó részei”, számos külföldön élő és dolgozó brit állampolgár is élvezi ennek előnyeit, emellett Nagy-Britanniának is haszna származik a szakképzett külföldi munkaerőből.

Cameron szerint ugyanakkor két “félrecsúszott” eleme is van a korlátozás nélküli munkaerő-áramlásnak. Az egyik az, hogy sokan csak a szociális juttatásokért költöznek más EU-országokba, és ezt meg kell akadályozni, a másik a munkaerő-vándorlás puszta mérete.

Miután Lengyelország, Magyarország és a többi közép- és kelet-európai ország csatlakozott az EU-hoz, 1,5 millióan érkeztek a térségből Nagy-Britanniába. “Ez masszív népvándorlás, és ezért a jelenleginél jobb szabályozásra van szükség” – fogalmazott Cameron a vasárnapi BBC-műsorban.

Ezt is Cameron mondta:

A vétót még nem mondta ki

A brit kormányfő szerint ez “teljes mértékben elérhető”, tekintettel arra, hogy új tagállamok felvételéhez egyhangú döntésre van szükség az EU-tagok részéről a bővítés feltételeiről. Cameron nem mondta ki a “vétó” szót, de kijelentette: az egyhangú döntés követelménye révén Nagy-Britanniának lehetősége lesz a jövőbeni EU-bővítési döntések során arra, hogy az új tagok felvétele fejében a jelenleginél “keményebb, robusztusabb” szabályozáshoz ragaszkodjék.

A 75 ezres kvóta

A brit miniszterelnök a vasárnapi BBC-interjúban nem erősítette meg, de nem is cáfolta egyértelműen azokat a brit sajtóértesüléseket, amelyek szerint a Konzervatív Párt 75 ezerben szabná meg a külföldi EU-állampolgárok nagy-britanniai bevándorlásának éves kvótáját.

Ez az elképzelés a brit kormánykoalíción belül is komoly nézeteltérésekhez vezetett; a kisebbik kormánypárt, a Liberális Demokraták vezető politikusai többször is nyilvánosan szembeszegültek e – hivatalosan egyelőre be sem jelentett – tervvel.

Közben az is kiderült…

  • A britek szívesen látnák a magyarokat

Törvénysértő lenne a korlátozás?

Vince Cable, az üzleti ügyek minisztere, aki Nick Clegg miniszterelnök-helyettes utásn a kormány második legmagasabb rangú liberális demokrata tagja, a minap – ugyancsak a BBC televíziónak nyilatkozva – törvénysértőnek és kivitelezhetetlennek nevezte az EU-állampolgárok betelepülésének számszerű korlátozását.

London az EU-bevándorlás szigorításának brit tervei miatt az utóbbi hetekben komoly konfliktusba keveredett Andor László foglalkoztatásért, szociális ügyekért és társadalmi befogadásért felelős EU-biztossal is, akinek többszöri bíráló nyilatkozatait éles ellenkritikával fogadták brit politikusok.

Kilépnének az EU-ból is?

A vasárnapi BBC-interjúban David Cameron megerősítette azt a hivatalosan már tavaly bejelentett tervet, amely szerint ha a Konzervatív Párt kormányon marad a 2015-ben esedékes parlamenti választások után, a brit választók 2017 végéig népszavazáson dönthetnek arról, hogy Nagy-Britannia az EU tagja maradjon-e.

A kormányfő megerősítette ugyanakkor azt is, hogy addig a brit kormány újratárgyalja viszonyrendszerét az EU-val, és így a választóknak valójában azt kell majd eldönteniük, hogy a tárgyalások eredményeként kialakult új viszonyrendszer alapján is az unióban szeretnék-e látni hazájukat.

Mit akar a többség?

A vasárnap közölt legfrissebb felmérés szerint jelentős – és immár csaknem abszolút – többségben vannak azok, akik szerint Nagy-Britanniának ki kellene lépnie az EU-ból.

A Mail on Sunday című konzervatív vasárnapi lap megbízásából elvégzett országos közvélemény-kutatás kimutatta, hogy a brit választók 50 százaléka a kilépésre szavazna, és csak 33 százalék voksolna a brit EU-tagság fenntartására. A lap hangsúlyozza, hogy a tavaly júniusban elvégzett hasonló felmérés a távozáspártiak minimális többségét jelezte: akkor 45:44 volt a kilépést és a maradást pártolók aránya.

Nincs is román roham?

A brit média a román és a bolgár munkavállalók tömeges bevándorlását jósolta még azelőtt, hogy január 1-jén számukra is megnyílt a szigetország munkaerőpiaca, mégis e két országból eddig mindössze egyetlen új vendégmunkásról tudni; a 30 éves román Victor Spirescu azonnal országos hírnévre tett szert a vele készített interjúknak és a televíziós képeknek köszönhetően.

Spirescut nagy meglepetésére tengernyi kamera és két parlamenti képviselő fogadta a Londontól északra lévő Luton repülőterén, miután leszállt a Marosvásárhelyről érkező járat. Azért csak rá figyeltek, mert ő volt az egyetlen, aki először lépett be Nagy-Britanniába, a többi utas nagy része már régebb óta az országban él.
“Nem azért jöttem, hogy kifosszam az országukat, hanem azért hogy dolgozzak, és utána visszautazzak a hazámba” – jelentette ki első nyilatkozatában a fiatalember, akinek a menyasszonya Erdélyben maradt. Mint mondta, annyi pénzt akar összegyűjteni, amennyiből fel tudják újítani nemrég vásárolt házukat.
A The Daily Telegraph című lap tudósítója még Spirescu falujába, a Szeben megyei Magaréba (Pelisor) is elutazott, hogy düledező házuk előtt lefényképezze a menyasszonyt, a 19 éves Catalina Curceant.
Spirescu, aki a The Times szerint Romániában pásztorként, villany-, illetve gépszerelőként dolgozott, Nagy-Britanniában azonnal munkát kapott egy autómosóban. Mint mondta, nehezen tud napirendre térni afelett, hogy országos hírűvé vált: “Amikor bemegyek egy szupermarketbe, mindenki engem néz. Hallottam, amikor egy kislány azt mondta az édesanyjának: Nézd itt van az a fazon a tévéből!” – mesélte a Sky News hírtévének vasárnap. Akivel csak találkozott eddig Angliában, mindenki barátságos volt – tette hozzá.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik