A Magyar Közlönyben megjelent rendelet pontosítja azt a korábbit, amely szerint veszélyhelyzet ideje alatt az önkormányzatok rendeletben szabályozhatják a települések közvilágításának időtartamával, mértékével kapcsolatos kérdéseket. A közvilágításról a csütörtöktől hatályos, Orbán Viktor miniszterelnök által aláírt új szabályozás szerint Budapesten a közgyűlés, illetve a kerületek képviselő-testülete dönt.
Annyi a megkötés, hogy az önkormányzati rendeletben
a közvilágításra vonatkozó helyi működési rendet közbiztonsági, vagyon- és személyvédelmi, valamint közútbiztonsági szempontokra figyelemmel kell megalkotni.
A rendelet szerint nem alkalmazható a közvilágítási üzemeltetési engedély, illetve semmis a villamosenergia-vásárlási vagy villamosenergia-vételezési szerződés mindazon rendelkezése, amely a közvilágítással kapcsolatos közbiztonsági kérdésben bármely szerv vagy hatóság jóváhagyását vagy véleményének beszerzését írja elő.
A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal a közbiztonság érdekében kiadott határozatokban foglalt, közvilágítással kapcsolatos
kötelezettség megszegése esetén sem jelölhet ki mást a berendezések üzemeltetésére, ha a kötelezettség nemteljesítése az önkormányzati rendelet végrehajtásából következik.
Orbán Viktor rendelete úgy fogalmaz, hogy ezzel felhatalmazást kap a települési önkormányzat képviselő-testülete, közgyűlése, Budapest főváros és kerületei tekintetében, a fővárosi önkormányzat által közvetlenül igazgatott terület esetében a fővárosi közgyűlés, egyéb fővárosi terület esetében a fővárosi kerület képviselő-testülete, hogy a település közvilágításának időtartamával, illetve mértékével kapcsolatos kérdéseket rendeletben szabályozza.
Törvényes lehet sötétség
A kormány lehetővé tette, hogy az önkormányzatok törvényesen szüneteltethessék a közvilágítást,ami azonban felvet közbiztonsági és közlekedésbiztonsági kérdéseket – mondta a Szabad Európának Gémesi György gödöllői polgármester. A Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke szerint van, ahol már a rendelet előtt eldőlt, hogy a közvilágításon is spórolnak. A települések nagy részénél nincs forrás a tízszeresére drágult áram kifizetésére, ezért vagy ők kapcsolják le szabályozottan az éjszakai órákra, vagy a szolgáltató teljesen, ha az önkormányzat már képtelen fizetni a számlát.
Gödöllőn az áramköltségek nyolcvan százaléka közvilágításra megy el, kisebb településeknél még magasabb lehet ez az arány – tette hozzá. Emlékeztetett rá, eddig legalább két hatósági engedély kellett a közvilágítás szüneteltetéshez, a rendelet ez alól is mentességet ad. Szerinte ugyanakkor nem ez, hanem az lenne a megoldás, ha az önkormányzatok a paksi éjszakai áramból juthatnának olcsó energiához. Szerinte abból, hogy azt piaci áron kapják az önkormányzatok az MVM-nek, vagyis az államnak hatalmas profitja van, amit visszaforgat a gázár miatti veszteségek ellensúlyozására.
Gödöllőn még nincs döntés, a városnak viszonylag kedvező szerződése van jövő év végéig, az áramszámla nem okoz kigazdálkodhatatlan terhet, de a távhő és a gáz árának emelkedése igen, ezért lehet, hogy a közvilágításon is spórolni fognak – közölte a polgármester.