1 002 711 főt oltottak be eddig Magyarországon a koronavírus ellen, közülük 307 929-en a második oltást is megkapták – mondta el hétfőn Müller Cecília. Az operatív törzs sajtótájékoztatóján az országos tiszti főorvos felhívta a figyelmet arra, hogy továbbra is romlanak a járványügyi adatok, és
Müller megjegyezte, hogy nagyon magasak ezek a számok és rendkívüli megterhelést jelent az ellátórendszerre. Éppen ezért mindenkit arra kér, hogy aki tünetet észlel magán, az maradjon otthon és telefonon értesítse a háziorvosát.
A reprodukciós ráta 1,4 százalékos, ezt kell megtörni.
Elhangzott az is, hogy a Nemzeti Népegészségügyi Központ ( NNK) laborjában 1307 esetben mutatták ki a brit variáns jelenlétét, 13 főnél a cseh változatot, 145 esetben pedig egyéb, járványügyi szempontból egyelőre nem releváns mutációt. Ugyanakkor ezeket is figyelemmel követik. Az NNK által elvégzett, pozitív PCR-tesztek 70-80 százalékában mutatták ki a gyorsan terjedő brit variánst.
Ezzel kapcsolatban Müller Cecília ismét elmondta, hogy a fertőzés a fiatalok között gyorsan terjed, azt azonban nem tudta megmondani, hogy ez azért van, mert rájuk veszélyesebb a brit variáns, vagy azért, mert többen vannak közösségben.
A lezárásokkal kapcsolatban az országos tiszti főorvos elmondta, hogy ha valaki az iskolás vagy óvodás gyermekét a nagyszülőkre szeretné bízni, az a legbiztonságosabb, ha a gyerek és a nagyszülő is egészséges. Ugyanakkor hozzátette, hogy ha a nagyszülő már megkapta a második oltást és azóta eltelt legalább egy hét, akkor ő már védettnek tekinthető.
Arra az újságírói kérdésre, hogy mi tegyen az a mozgásképtelen beteg, aki nem tud elmenni az oltópontra oltásért, Müller Cecília azt válaszolta, hogy ilyen esetben a háziorvos házhoz megy és ott adja be a vakcinát.
Megerősítette azt is, hogy a hétvégén elmaradt tömeges AstraZeneca-oltást a hét második felében hajtják végre, ugyanakkor aki szombaton-vasárnap elment az oltópontra, jogosult volt és az adatai is rendben voltak, az már megkapta az első adagot.