Ismét Moszkvába látogatott Szijjártó Péter, ahol nem csak arról állapodott meg a Gazprommal, hogy Magyarország és az orosz gázmonopólium 2021-ben új szerződést köt, de azt is kijelentette, hogy
A külügyminiszter erről az Orosz energetikai hét nemzetközi moszkvai fórum egyik szerdai kerekasztal-beszélgetésén, amelyen Alekszej Lihacsov, a Roszatom vezérigazgatója, Willian D. Magwood, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet Nukleáris Energia Ügynöksége (OECD NEA) vezérigazgatója és Henri Proglio, az EDF francia energiaszolgáltató óriásvállalat volt elnök-vezérigazgatója társaságában szólalt fel.
Szijjártó szerint a paksi beruházás nagyon jó pénzügyi struktúrában, az atomenergia-ipar legjobb képviselőjével együttműködve valósul meg, ezen kívül az építkezés önmagában 12 ezer munkahelyet teremt majd, a foglalkoztatottak összlétszáma pedig, a szolgáltatókkal és a beszállítókkal együtt elérheti a 40 ezret. Az MTI tudósítása szerint a miniszter elmondta, hogy a beruházás 40 százalékát magyar vállalatok fogják elvégezni, ami 5 millió euró pótlólagos árbevétel a számukra.
A paksi bővítés nemcsak egy energetikai infrastrukturális objektum építése, hanem egy átfogó gazdasági fejlesztési terv,
tette hozzá a külügyminiszter, kiegészítve azzal, hogy a kibővített, a környező infrastruktúra korszerűsítését is kiváltó erőmű lökést ad majd a magyar gazdaságnak és hozzá fog járulni annak évi 3-4 százalékos növekedéséhez.
Megjegyezte azt is, hogy a magyar kormány nem fogadja el a nukleáris energia diszkriminációját, amelyet a „legolcsóbb, legbiztonságosabb és legtisztább” energiának nevezett. Mint mondta, ennek a szegmensnek a belföldi energiamixben a jelenlegi 43-ról a 70 százalékra való növelése csökkenteni fogja a magyar gazdaság energiaköltségeit, erősíteni fogja a nemzeti szuverenitást és egyben előrelépést jelent a fejlett technológiák alkalmazásának területén.
Kiemelt kép: Szijjártó Péter és Gyenisz Manturov, orosz ipari és kereskedelmi miniszter, MTI/KKM