November 1. az európai kultúrkörben egyet jelent mindenszentek napjával.
De mit is jelent ez pontosan? Valljuk be, ezt minden évben érdemes újfent tisztázni, ahogyan azt is, hogy mindenszentek nem azonos a halottak napjával.
Mindenszentek napján a katolikus egyházi hagyomány szerint az üdvözült lelkekről kell megemlékezzenek az itt maradottak.
Az ünnep eredete azonban a keresztény vallás kezdeteinél sokkal régebbi időkre nyúlik vissza.
A keresztény szemszögből pogány népek errefelé Samhain néven ismerték az ünnepet, melynek gyökerei egészen a keltákig vezetnek vissza.
A hagyomány úgy tartja, hogy az év során elhunyt lelkek ezen a napon térnek örök nyugalomra a holtak birodalmában. Az ősi kultúrák népei Samhain ünnepén különféle rítusokkal és áldozatok bemutatásával igyekeztek kiengesztelni halottaikat.
Az első keresztények a pogányoktól eltanult szokásokkal tisztelegtek a szentek előtt, később a liturgia szinte teljesen átalakult, pogány jellegzetességeitől megszabadították.
Napjainkban azonban ismét előtérbe kerültek a több ezer évvel ezelőtt elfeledett hagyományok, így mindenszentek kapcsán is egyre több szó esik az ünnep korai eredetéről, hasonlóan a halottak napjához: hiszen november 2-án nem csupán a halottak napja, de Halloween kelta ünnepe is létjogosultságot élvez.