A fiatalok a reálistól távol eső fizetési igénnyel lépnek be a munkaerőpiacra, emiatt az elhelyezkedési nehézségekkel találják szembe magukat, és hamar csalódniuk kell. Jellemző az erőn felüli költekezés is. A K&H Bank szerint a valóságtól elrugaszkodott elvárásokra az időben megkezdett pénzügyi nevelés jelenthet megoldást.
A Profession.hu-n tavaly év végén megjelent felmérés szerint nettó 400 ezer forint feletti fizetést képzelnek el maguknak az életkezdéshez, miközben a KSH adatai szerint ma Magyarországon 162 ezer forint az átlag nettó bér – írja közleményében a hitelintézet.
Bár fizetésüket és karrierjüket tekintve határozott elképzeléseik vannak a fiataloknak, pénzügyi döntéseiket tekintve igencsak befolyásolhatónak bizonyulnak. Kiemelten fontos tehát, hogy közvetlen környezetük mellett más fórumokból reális és használható információkat, mintákat kapjanak az anyagi döntések meghozatalához.
A K&H aggasztónak találja idei első negyedévi jóléti index kutatási eredményeit, amely szerint a megkérdezett ötszáz 19-29 éves fiatalnak mindössze 23 százaléka érezte úgy, hogy többé-kevésbé tájékozott a pénzügyekben.
A kutatásban részt vevők 63 százaléka semmilyen pénzügyi ismeretet nem kapott általános iskolában, a középiskolában is mindössze a fiatalok 6 százaléka szerzett valamilyen pénzügyi ismeretet, és a felsőfokú intézményekben is csak a válaszadók 32 százaléka – összegezte az MTI.