„Ehhez viszont ‘fenntartási költséget’ kell fizetnie. Az egyik legfontosabb kérdés, hogy miként maradhat meg az összhang a sikeresség és a között, hogy azt csinálja, amit szeret, és amiben jónak érezheti magát. Ön is folyamatosan változik és a feladatai is várhatóan változnak majd. Méghozzá többnyire olyan irányba, amelyre pont nem számít” – véli Tomori Nóra humánerőforrás-szakértő, karrier- és életvezetési tanácsadó.
Még, ha nem is változtat radikális módon, új módszerek, eszközök jönnek, és egy-egy új feladat másfajta gondolkodást igényel. Mégis mit tehet? Időről időre megvizsgálhatja, hogy hol tart, mielőtt túlságosan eltávolodna attól, ahol lenni szeretne. Ebben segíthetnek a következő feladatok.
Tippek
– Határozottan döntse el, milyen kritériumok számítanak, és csak olyan szempontokat vegyen figyelembe, amelyek önnek személyesen fontosak. Nem számít, mit gondolnak – vagy a félelmei alapján mit gondolhatnak – mások.
– Jelöljön ki a naptárában konkrét napokat, hogy például félévente számot vet azzal, azt csinálja-e, amit szeretne, illeszkedik-e a munkája ahhoz, amiben jónak tartja magát. Vizsgálja meg, hogy a célkitűzései alapján jó irányba halad-e.
– Írja össze, hogy mit kell tennie azért, hogy a saját útját járhassa. Apró lépésekre gondoljon, ne drámai változtatásokra.
Kérdéslista, amelyet időnként elővehet
– Mi lenne az a három szó, amelyben összefoglalná, hogy például a következő egy évben mit szeretne elérni? Hogyan támogatja ezt a munkája, kell-e valamin változtatnia?
– Mit tart fontosnak az életben? Melyek a legfontosabb értékek az ön számára? Változtak-e ezek? A karrierje miként támogatja az életcéljait?
– Értékelje a karriercéljait, és azt, hogy mit tesz érte. Változtasson-e, és ha igen, milyen területen érik a változás?
– Milyen erősségeire, készségeire szeretne építkezni és valójában mennyire használja ki ezeket?
– Vannak-e olyan hiányosságai, amelyeket a céljai érdekében fejleszthetne? Hogyan? Írja össze (készíthet ütemtervet is), hogy mit tehet konkrétan az önfejlesztés érdekében?