Egyre többen vannak azok, akik hallottak már a cloud computing fogalmáról, de még mindig kevesen tudják, hogy pontosan mit értünk alatta. Átlagfelhasználóként nap, mint nap használjuk ezeket a megoldásokat, akár tudunk róla, akár nem. Gondoljunk csak a népszerű levelezőrendszerekre, a közösségi oldalakra vagy az online tárhelyekre, amelyeket felhőalapú rendszerekből érünk el.
Virtuális megoldás a válságra
„A vállalkozások számára a cloud computing mondhatni, a legjobbkor érkezett, hiszen ezzel megspórolhatják a költséges IT-fejlesztéseket, amelyeket a válság miatt kényszerűségből akár évek óta halogatnak. Korábban az informatikai rendszerek kiépítése, modernizálása kiemelt, évekre szóló döntésnek számított, hiszen erre jelentős forrásokat kellett lekötni. Napjainkban viszont a cégek az IT-felhőknek – így például az InviCloudnak – köszönhetően bármilyen beruházás nélkül, havidíjas konstrukcióban is igénybe vehetik a legmodernebb technológiát” – említett néhány üzleti előnyt Mártha Imre, az Invitel operatív főigazgatója.
Fotó: Thinkstock
Rugalmas kapacitás – ünnepnapokon is
„A megvásárolt, házon belül kiépített fizikai infrastruktúra egyik hátránya, hogy a vállalkozások általában csak a töredékét használják ki a benne rejlő képességeknek. Emiatt az üzemeltetésnél is jelentős, felesleges pluszköltségekkel kell számolniuk. A felhőszolgáltatások esetében viszont megtehetik, hogy mindig csak annyi kapacitást vesznek igénybe, amennyire a biztonságos és hatékony üzletmenethez szükségük van. A módosítás pedig roppant egyszerű: az online felületen akár vasárnap hajnalban vagy az ünnepek alatt is néhány kattintással átállíthatják a bérelt szolgáltatás nagyságát” – tette hozzá a vállalatvezető.
Nem minden az, aminek látszik
Maga a „felhősítés” mellett tehát számos érv szól, de mi alapján dönthetjük el, hogy valóban felhőalapú szolgáltatást vásárolunk?
Ezekre a kritériumokra figyeljen
Az IT-felhők olyan megosztott informatikai szolgáltatások, amelyek virtualizált környezetben az interneten keresztül érhetőek el. Továbbá lehetővé teszik az informatikai erőforrások dinamikus üzembe helyezését, felügyeletét és elszámolását.
A fenti kritériumok mindegyikének megfelel az Invitel felhőalapú szolgáltatása, az InviCloud, amely Magyarország egyik legmodernebb adatközpontjában, a Kozma utcai DataCenterben működik.
A felhőszolgáltatást az érdeklődő cégek ingyenesen kipróbálhatják, erről a további információkat itt találja. (x)