Mindenkinek tanulnia kell a Széchenyi Pihenőkártya használatát – állapítja meg a Cafeteriatrend egy friss felmérése alapján. 58 olyan szálláshelyet kérdeztek meg, amely már az idén is elfogadott Széchenyi Pihenőkártyát. Az egyik kérdés az volt, hogy vajon fizetheti egy vendég a vele együtt érkezők költségeit is a SZÉP kártyájával? A másik, hogy kölcsön kapott kártyával lehet-e fizetni. A válaszok igen nagy bizonytalanságról árulkodtak.
Fizethetünk-e a barátunk helyett?
Az első kérdésre – főleg az üdülési csekk miatt elterjedt gyakorlatra hivatkozva – a megkérdezettek 79,3 százaléka azt válaszolta: semmi akadálya, hogy térítsük az útitársaink költségeit. A szálláshelyek 20,7 százaléka viszonyt nem tudta, miként reagáljon ebben a helyzetben.
A helyes válasz: kifizethetjük a velünk együtt érkező (barátunk, rokonunk, kollegánk, bárkink) számláját is. A törvényben erre vonatkozó korlátozás nincs – tudtuk meg Fata Lászlótól a Cafeteriatrend szakértőjétől.
Kölcsönkártyával is wellnesselhetünk?
A kölcsönadott kártyával kapcsolatban még nagyobb volt a bizonytalanság. Mindössze a válaszadók 29,3 százaléka utasítaná el az idegen kártyával érkező vendéget. 27,6 százalék pedig azt mondta, nem is tudja, hogyan reagáljon erre a helyzetre. Meglepő volt az is, hogy a megkérdezett szálláshelyek 43,1 százaléka akkor is elfogadná a SZÉP Kártyát, ha nem a rajta szereplő névvel érkezne a vendége. Néhány vendéglátóban az is felmerült, ilyen esetben valamiféle nyilatkozattal, vagy telefonos ellenőrzéssel nyugtatná meg magát.
Pedig ilyenkor az a helyes, ha megtagadják a fizetést, mert más pihenőkártyájával nem fizethetünk a szállásért. A törvény mellesleg kimondja: a szállásadónak ellenőriznie kell, hogy a vendég nevére szól-e a kártya. Meghatalmazást és más igazolást sem lehet elfogadni, csak személyesen lehet fizetni. Társkártyát viszont lehet igényelni közeli hozzátartozók részére.
Bizonytalanság
A felmérés tapasztalata az is, hogy a válaszadás komoly fejtörést okozott a szálláshelyeken: egyik munkatárstól a másikhoz kapcsolták a telefonos kérdezőket. S ebben nem volt jelentős különbség a kisebb szálláshelyek és a nagyobb szállodák között sem.
Ezért mondja azt Fata László, hogy a munkáltatók és munkavállalók mellett az elfogadóhelyeknek is alapos felkészülés kell a pihenőkártya használatához. Még akkor is, ha a POS terminálos vagy internetes fizetés egyszerű műveletnek tűnik.
S ha már a bizonytalanságnál tartunk: az adótörvény elfogadásáig bizonytalan az is, hogy a cafeteria jövő évi közterhe mennyi lesz. Nem tudni, hogy a 16 százalékos szja mellett lesz-e 10 százalékos eho is a béren kívüli juttatásokra. Az adótörvényt legkésőbb december elsejére kell véglegesíteni. Utána tudnak majd a cégek és a dolgozók is dönteni a cafeteriáról.