Az újraszabott Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK) kapcsán új fogalommal ismerkedtünk meg: a mozaikcsaláddal. Egy mozaikcsaládban korábbi kapcsolatból származó gyermek(ek)et is nevelnek, akik után ugyan igényelhető CSOK, de az élettársak rosszabbul járnak – hívta fel a figyelmet a Bankmonitor.hu. Ahogy korábban mi is írtuk, a megkülönböztetés legfontosabb következményeként akár 7,4 millió forinttal kevesebb támogatást kaphatnak azok a párok, akik nincsenek összeházasodva.
A CSOK összegét számos dolog befolyásolta korábban, amely az idei szabályozással egészen letisztult. Nem függ már a megkapható támogatás összege például az ingatlan alapterületétől, függ azonban attól, hogy házas-, vagy élettársak igénylik.
- Mozaikcsaládok esetén házas-, vagy élettársi kapcsolat
- A tb-jogviszony hossza
- A lakáscél
- A gyermekek száma
- Korábban kapott támogatás összege
Milyen egy mozaikcsalád?
Számos olyan család létezik, amelyben az egyik, vagy mindkét fél korábbi kapcsolatából származó egy, vagy több gyermekét nevelik immáron közösen. Az ő esetükben a korábbi szabályozás is lehetővé tette, hogy CSOK-ot kapjanak, hiszen a közös háztartásban nevelt gyermekekre ugyanúgy járt a támogatás függetlenül attól, hogy mely kapcsolatból születtek.
A legújabb CSOK-rendelet viszont amellett, hogy nevesíti is a mozaikcsaládokat, eltérő számítást ír elő abban az esetben, ha mindkét félnek van korábbi kapcsolatból származó gyermeke. Ez esetben amennyiben a pár nem házastársi kötelékben neveli őket, kevesebb lakáscélú támogatást kaphatnak.
Amennyiben a párnak közös gyermeke is van, és csak az egyik félnek van korábbi kapcsolatból származó gyermeke, abban az esetben nem különböztetik meg őket a fentiek szerint, azaz a gyermekek száma élettársak és házastársak esetén is összeadódik, és ugyanannyi támogatást kapnak (a fenti táblázatban a házaspárokra vonatkozó támogatási összeget).
Ha viszont mindkét félnek van korábbi kapcsolatból származó gyermeke, akkor az élettársaknak külön-külön kell kiszámítaniuk a saját gyermekeik után járó támogatás összegét és ilyen esetben a kettő közül a magasabb CSOK-ot vehetik fel. Ha ugyanebben a felállásban közös gyermek is van, a közös gyermeket csak az egyik fél számíthatja be magához.
Ha kíváncsi rá, mi a helyzet most a tb-biztosítással (kinek mennyit kell tudni igazolni), mekkora összeg jár használt és új lakásra, és mire számítson, ha már korábban is kapott támogatást, kattintson!