Röpködnek a milliárdok a dél-koreai SK-csoport akkumulátorgyárai körül: a komáromi üzem már ontja a nyereséget, Iváncsán a 700 milliárd forintból – több mint 80 milliárdos magyar állami támogatással – tető alá hozott monstrumban pedig mostanában indul a termelés. A százmilliárdok mellett eltörpül, ezért az építkezésen közreműködő több tucat magyar cég nem is érti, hogy az egyik koreai alvállalkozó, a The Duct Építőipari Szolgáltató Kft. miért is nem fizette ki maradéktalanul őket, miért nem jutottak eddig hozzá néhány tíz- illetve százmilliós nagyságrendű követeléseikhez. Mivel a The Duct csődvédelmet kért még a nyáron, és ezzel 180 napos fizetési haladékhoz jutott, februárig nem is kérhetik tőle a számlák kifizetését.
Mint megtudtuk, a csődeljárásban összesen közel 8,9 milliárd forint hiteligénnyel jelentkezett be több mint 60 cég, aminek a kisebb része lehet a magyar alvállalkozók követelése. Úgy fest azonban,
Legalábbis a The Duct azt vezette elő az októberben megtartott hitelezői egyeztetésen, hogy a bejelentett hitelezői igényeket „lényegesen meghaladó” követelése van a szintén koreai SK-csoporttal szemben. Erről hónapok óta tárgyalnak, de most a tárgyalások „kedvező fordulatot vettek”, elérték, hogy az SK legkésőbb 2023. novemberében rendezze a tartozását. Ha ez megvalósul, helyreállhat a The Duct fizetőképessége, és rendezni tudja az összes tartozását, amelyet a csődeljárásban elismert, illetve a vagyonfelügyelő nyilvántartásba vett. Ehhez annyit kért a hitelezőktől, hogy járuljanak hozzá a csődmoratórium meghosszabbításához.
Ez valóban nagy fordulat lenne, hiszen eddig arról volt szó, hogy az SK követelése sokkal nagyobb, mint a The Ducté. Májusban még azt állította az SK a hvg.hu-nak, hogy csak egy jelentéktelen összeget tartott vissza, amely nem is fedezné az említett követelést. A hitelezők listáján mindenesetre elég nagynak látszik a nézetkülönbség: az SK ecoengineering Co. Ltd. Magyarországi Fióktelepe összesen 6,8 milliárd forintot követel (ennek a jogosságát a The Duct vitatja), ugyanakkor a The Duct június 30-ával lezárt mérlegében összesen 2,1 milliárd forint követelést tüntetett fel.
Iváncsán egy kicsit más a helyzet, mint Gödön – ahol a magyar beszállítóknak szintén a pénzük után kellett futniuk –, de a lényeg ugyanaz: koreai cégek vitatkoznak egymással és a lánc végén a magyar alvállalkozók várnak hónapok óta a pénzükre. Itt sem az akkumulátorgyári anyacég, az SK Innovation vagy a magyarországi SK On Hungary áll szerződéses kapcsolatban az építkezés magyar alvállalkozóival, hanem az SK ecoengineering által megbízott The Duct Kft. Ez utóbbi, a szellőztetőrendszert kiépítő dél-koreai cég kért csődvédelmet.
Olyan esetben teszik ezt a cégek, ha úgy ítélik meg, fizetési gondjaik átmenetiek, és képesek tovább működni, ha sikerül megegyezni a kifizetések rendezéséről a szállítóikkal, hitelezőikkel. Ha valóban fenntartható a működőképesség, akkor ezzel a megoldással jobban járhatnak a hitelezők, mint a felszámolással. Erre utalt a The Duct, amikor a hitelezőkkel folytatott egyeztető tárgyaláson előrevetítette, hogy ha nem járulnak hozzá a moratórium meghosszabbításához, akkor marad a felszámolás, és abból borítékolható, hogy az alvállalkozóknak a követelésük töredéke jut.
Gyors felfutás után meredek zuhanás
A hitelezők serege igen tarka, szerepel rajta mosonmagyaróvári fémszerelvénybolt éppúgy, mint hulladékos társaság vagy koreai óriáscég.
a már említett SK, illetve a The Duct saját tulajdonosa, a Doboz Co. Ltd. 539 millió forintos követeléssel.Kerestük a The Duct kapcsolattartóját, Kim Andort, aki miután megtudta, hogy újságírói kérdésekről van szó, azt ígérte, átküldi az illetékes ügyvédi iroda elérhetőségét. A Duct-ügyvezetőnek, Jang Su Wonnak is küldtünk kérdéseket a cégnyilvántartásban megadott email-címre, de cikkünk megírásáig sem telefonszám, sem válaszok nem érkeztek.
Korábban Jang Su Won maga kereste meg a sajtót és arról beszélt, hogy vállalkozni jött Dél-Koreából, jóhiszeműen akart együttműködni a nagyberuházókkal, de végül csődbe ment. Előbb Gödön, a Samsung bővítésén dolgoztak fűtési, hűtési és szellőztetőrendszerek kivitelezésén, 2022-től pedig az iváncsai projekt találta meg őket. A cikk alapján az orosz-ukrán háború miatt elszálltak a szellőzőrendszerekhez szükséges feldolgozott fém árak, az SK viszont nem hajlott arra, hogy átvállalja a háború miatti alapanyagár növekedést.
A mérlegeiből azt lehet kiolvasni, hogy igen sikeresen indult a The Duct, 2019-es alapítása után gyorsan növekedett, árbevétele 2021-ben már meghaladta 10 milliárd, adózott nyeresége pedig az 1,9 milliárd forintot. Tavaly 26 milliárd forintos forgalomnál tartott, viszont akkor már veszteségbe fordult, 944 millió forint mínuszt mutattak ki a múlt év végén. Az idei év pedig már a lejtmenet: az első félévről szóló mérleg közel 1,2 milliárd forint veszteséget mutat, és csupán 4 milliárd forint volt az árbevétel. A cég saját tőkéje mínuszba csúszott, nem látszik vagyon a cégben, ami nem jó hír a hitelezők számára.
Pingpongoznak a hitelezők feje felett
Mindkét főszereplő koreai és zűrös a viszonyuk – ennyi világos a lapunk által megkérdezett hitelezők számára, akik azt szűrték le az eddigiekből, hogy akkor látnak pénzt a The Ducttól, ha az pénzhez jut a másik koreaitól, az SK-tól. Egy ideig fizettek – emlékezett vissza az egyik beszállító a Duct fizetési hajlandóságáról, de aztán sokasodtak a kifizetetlen cégek, olyanok is voltak közöttük, amelyek a felszámolási eljárás iránti kérelem benyújtásáig is eljutottak. Aztán beelőzött a The Duct, mielőtt elrendelték volna a felszámolást, csődöt kért maga ellen, tájékoztatást kapott erről a cég 35, nagyrészt ázsiai munkavállalója, majd a bíróság augusztus 3-ától elrendelte a csődvédelmet.
Ez azt jelenti, hogy a moratórium érvényes a kifizetésekre, a hitelezők nem kérhetik a pénzüket. Az adósnak innen számítva 180 napja van arra, hogy megállapodjon a hitelezőkkel a tartozások rendezéséről, a működés folytatásának mikéntjéről. A hitelezőknek az októberi egyeztetés után világossá vált, hogy felszámolás esetén aligha látnak valamit. Maga a The Duct üres – fogalmazott az egyik hitelező. Ez a csődegyezség mellett szóló érv.
Forrásunknak úgy tűnt, az egyeztetésen az SK és a csődvédelembe menekült The Duct „pingpongoztak” a hitelezők feje felett. Elmondása szerint az SK a The Ducttól reorganizációs tervet kért, ami arra is kitér, hogy az elvégzett munkával hogyan számol el. Ebben a vitában a magyar alvállalkozóknak nem osztottak lapot, és meglehet, a csődegyezség további menetébe sem lesz sok beleszólásuk. Úgy tudják, hogy részben követelésvásárlás révén az SK, illetve koreai cégek többségbe kerültek, egyetértésük nélkül tehát nem hozható össze hitelezői egyezség, illetve a fizetési moratórium meghosszabbítása, amit a The Duct szorgalmaz.
Decemberben egyeztetnek újra, akkor derülhet ki, mire jutottak egymással a koreai üzletfelek, és az is, hogy közelebb kerültek-e a pénzükhöz a magyar alvállalkozók. Vagy olvasgathatják az udvarias levelet, amelyben az adós „őszintén bocsánatot kér minden általa okozott gondért, sérelemért”, de sajnos nem tud fizetni.