Az elmúlt időszakban megnövekedett az értékpapír-számlákat is érintő internetes és telefonos csalási kísérletek száma – értesítette levélben ügyfeleit a Magyar Államkincstár (MÁK). A levél szerint az adathalász módszerrel megszerzett adatok felhasználásával az elkövetők a csalás elszenvedőjének megtakarításához igyekeznek hozzáférni. Gyakran
annak érdekében, hogy az adatok birtokában olyan visszaéléseket kövessenek el, amelyekkel könnyen jelentős anyagi károkat is okozhatnak áldozatuknak.Adathalász kísérletek, csalások, visszaélések – Mit lehet tenni ellenük?
A MÁK azt írja, a visszaélések elkerülése érdekében kérik, mindenki fokozattan ügyeljen az értékpapír-számlájához kapcsolódó adatok védelmére és mindig tartsa be az alábbiakat:
- Ne telepítsen ismeretlen programot a számítógépére vagy mobiltelefonjára.
A Magyar Államkincstár egyetlen esetben sem kéri az ügyfeleitől, hogy egyedi programokat telepítsenek eszközeikre.
- Ne adja ki jelszavát és egyéb azonosítóját.
A Magyar Államkincstár és egyéb pénzintézet vagy hatósági szervezet sem telefonon, sem elektronikus levélben, sem szóban soha, semmilyen hivatkozással (pl.: visszaélés megakadályozásához, nem valós tranzakció törléséhez)
nem kéri a bizalmas azonosítók kiadását (belépési azonosító, jelszó, SMS-ben kapott megerősítő kód, stb.).
- A WebKincstár rendszerbe kizárólag a hivatalos linken keresztül jelentkezzen be mindenki, egyéb úton
(pl. e-mail üzenetben) kapott linkre kattintva soha ne adja meg belépési adatait.
Javasolják, hogy a hivatalos linket mentsük el a kedvencek közé, weboldalunkat soha ne keresőből (pl.: Google, Bing, stb.) keressük és nyissuk meg.
- A MobilKincstár alkalmazást kizárólag a hivatalos App Store és Google Play felületekről töltsük le és a letöltéskor ellenőrizzük, hogy azt az alkalmazást a Magyar Államkincstár publikálta-e.
A leggyakoribb csalástípusokról, adathalász kísérletekről és visszaélésekről a Magyar Államkincstár honlapján található ennél bővebb információ.
Amennyiben valaki adathalász kísérletet észlel, szakítsa meg a telefonhívást, e -mail esetén ne kattintson a linkre és ne nyissa meg a csatolmányokat, valamint haladéktalanul jelezze az esetet a Magyar Államkincstár ügyfélszolgálatain, a 1811-es telefonszámon, illetve emailben az ertekpapirinfo@allamkincstar.gov.hu e-mail címen – tanácsolják.
A 2023. május 31-én kihirdetett kormányrendelet alapján – a veszélyhelyzet ideje alatt átmenetileg – nemcsak a 15 százalékos személyi jövedelemadót (kamatadót) kell a befektetések hozamai után leszurkolni, hanem 2023. július 1-től a 13 százalékos szociális hozzájárulási adót (szocho) is, kivéve ha például állampapírról van szó, mert azok befektetése adómentes.
Kiemelt kép: A Magyar Államkincstár páternoszterének vészleállító gombja.