Egy szóval nem lehet leírni, hogy Orbán Viktor bejelentése miatt csalódott vagy elégedett, erről beszélt a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnök az ATV Egyenes beszéd című műsorában.
Parragh László közölte, a gazdasági javaslataik szinte kivétel nélkül átmentek, aminek örül, de hogy nem lehet húsvétkor nyitni, annak természetesen nem.
Főleg a kisebb vállalatok és a szolgáltatók csalódottak, ahol már elfogytak a tartalékok
– mondta.
Azzal folytatta, sajnos valószínűleg reális, hogy a vendéglátóhelyek 30-40 százaléka nem nyit ki, de a vidéki szezon nem marad el szerinte. A nagyvállalatok és az exportcégek esetében azonban pozitívak a várakozások, amin néha ők is meglepődnek.
Megfigyelhető, hogy a tavalyi esztendőben nagy megtakarítási láz söpört végig az országban, megnőtt a banki betétállomány, és megnőtt az elhalasztott kereslet
– értékelte a helyzetet.
Hozzátette, most, hogy az emberek látják, mikor lesz vége a válságnak, költekeznek, és Parragh szerint ezzel magyarázható, hogy például a magyarok autókat vásárolnak. De felmerül a kérdés, hogy ennek mennyi köze van a hitelmoratóriumhoz.
Nagyjából százhúszezer család élt a hitelmoratóriummal, ami hat-hétszázezer embert jelent, ezzel kapcsolatban a MKIK javaslatot is fog tenni, hogy meghosszabbítják vagy átdolgozzák a moratórium feltételeit a nyitás után.
Parragnak az a véleménye, hogy ne zárják le a Balatont azért, mert az ország egy része még nincs beoltva. Számolni kell azzal, hogy a szomszédos országokban nem feltétlenül egyszerre áll majd helyre a járávnyhezet, ezért Horvátországba például nem engedné ki azt a magyart, aki nincs beoltva.
Sok vállalkozó javasolta, hogy kötelező legyen az oltás, de ennek még nincs itt az ideje. Van olyan cég, aki elrendelné az oltást a dolgozóinak, de a munkatörvénykönyve ezt nem biztos, hogy lehetővé teszi
– fogalmazott.