A kormány büszkén hirdeti – ma reggel is az egyik bejegyzés a kormányzati Facebook-oldalon -, hogy megvédték a munkahelyeket. Ezzel azonban nehezen érnek össze részben azok a beszámolók, amelyeket olvasóinktól kaptunk a vírus első hulláma alatt a vontatottan haladó bértámogatási rendszerről és a munkanélkülieknek járó juttatás elbírálásáról, a fővárosban a munkaügyi hivatalok előtt állt hosszú sorokról, részben pedig a hivatalos statisztikákban is kimutatott megnövekedett munkanélküliségi számok.
Közben pedig a gazdaságvédelem címszó alatt ez idő alatt jutott vadászati kiállításra, stadionokra, külföldi támogatásokra, űrkutatásra, Budapest-Belgrád vasútvonalra is többek között. A Gazdaságvédelmi Alapon keresztül 1900 milliárd forintot áramoltatott át a kormányzat.
A GKI kiszámolta, hogy mégis mennyi pénzt kellett volna költeni ahhoz, hogy tényleg megmentse a kormány az összes, veszélyben volt munkahelyet. Az eredmény: sokkal kevesebbet, mint amennyit gazdaságvédelem címszó alatt más – például a fent említett – dolgokra költött a kormány.
„A GKI szerint a kormány a kurzarbeit programra és hasonló bértámogatási programokra összesen 50 milliárd forintot költött, amivel 226 ezer munkahelyet sikerült megvédeni. A járvány miatt viszont ennél jóval több, 835 ezer munkahely került veszélybe a járvány első hulláma alatt összesen 29 ágazatban” – ismerteti a 444.hu a gazdaságkutató intézet számítását. Mindezekhez 360 milliárd forintból az első hullám alatt minden érintett dolgozó bérköltségének 80 százalékát ki tudta volna fizetni a kormány 3 hónapra.
Itt a második hullám, kisebb a gazdasági leállás, de a turizmusban, vendéglátásban továbbra is nagy a baj. „Ebben az ágazatban a kormány most havi 5 milliárd forinttal 50 százalékos bértámogatás nyújt, ami a GKI szerint megint csak kevés. Pedig a második hullám alatt is meg lehetne menteni minden érintett munkahelyet abban a 10 szektorban, amit a GKI szerint még mindig különösen érint a válság.”
Ha a kormány az érintettek bérköltségének 80 százalékát három hónapig állná, az újabb 65 milliárd forintba kerülne.