Elképesztően jó feltételekkel sikerült leszerződnie néhány éve a BKK-val egy ingatlan bérbeadásra létrehozott vállalkozásnak. A szerződéses feltételek alapján akkor is havi 18 millió forintot kell kapniuk 2,5 éven át, ha időközben a projekt is megszűnik, és így már tennivaló sem akad – írja a G7.hu.
Az elektronikus jegyrendszerre úgy költöttek el közel 9 milliárd forintot, hogy nem valósult meg, a projekt elbukott.
Már 2014-ben látszott, hogy döcög a projekt, év végén az akkori főpolgármester, Tarlós István leváltotta a Budapesti Közlekedési Központ éléről Vitézy Dávidot, majd a rá következő évben az e-jegy projekt vezetője és a csapat nagy része távozott a cégtől. Az új BKK-vezetés ahelyett, hogy lefújta volna az egész projektet, mindig egy-egy évvel meghosszabbította. És újabb jelentős összegű szerződéseket kötöttek: a Zöld Terasz Kft.-vel 2015 novemberében kötöttek szerződést mérnöki szolgáltatásokra, mégpedig közbeszerzés kiírása nélkül.
Ezt a megállapodást a Zöld Terasz Kft. és a SecurIT Kft. konzorciumával kötötték, az előbbi 70 százalékos részesedéssel bírt a konzorciumban. A “Minőségbiztosítási szolgáltatások nyújtására az elektronikus jegyrendszer bevezetéséhez kapcsolódóan” tárgyú szerződést ekkor maximum 40 millió forintos keretösszeggel írták alá, és azzal a feltétellel, hogy amennyiben hasonló tárgyban új szerződést köt a BKK, akkor érvényét veszti – írja a portál.
Rá egy évre új szerződés, de már csak a Zöld Terasz Kft.-vel.
A szerződést 18 hónapra kötötték meg, 12 hónap opcióval. Tehát eredetileg lejárt volna 2018. április 17-én. Ám az opciót olyan trükkösen foglalták a szerződésbe, hogy az automatikusan meghosszabbodik, ha az e-jegy projektet nem adják át a Zöld Terasztól független ok miatt. Ekkor ugyan még élt a szerződése a BKK-nak az e-jegy projektre, de nem haladt a projekt, és már ekkor is sokan kételkedtek, hogy valaha megvalósulhat-e. A Zöld Terasz Kft. azonban levélben felhívta a BKK figyelmét, hogy a csúszás nem miattuk van, ezért 2019. április 17-ig meghosszabbodott a szerződés.
Vagyis egy olyan feladatra hosszabbítottak szerződést, amely akkor már nem is létezett.
Arról nem tudni sokat, hogy milyen munkát végzett a Zöld Tearsz. Pedig nem kevés pénzről van szó: másfél évig, egészen idén áprilisig összesen 302 millió forint számlát fogadott be a BKK úgy, hogy a projekt, amire szerződtették a mérnököt, megszűnt – írja a G7.hu.
2019 októberi önkormányzati választások óta új vezetése van a BKK-nak.
A Zöld Terasz Kft.-t 2005-ben alapították ingatlanforgalmazásra, és 2016 júniusától váltottak profilt, ekkortól a mérnöki szolgáltatás a főtevékenységük. Nyilvános honlapja nincs a vállalkozásnak. Az e-jegy projekt előtt egy állami mérnöki megbízásuk volt. Alkalmazotti létszámuk 2-7 fő között mozgott az elmúlt években.
Kiemelt kép: Fotó: 24.hu/Karancsi Rudolf