Aki hitelből vásárol lakást, annak egyre nehezebb előteremteni a minimálisan szükséges önerőt, ráadásul nemcsak Budapesten, hanem a vidéki nagyvárosokban is. Ennek két fő oka van a Bankmonitor cikke szerint:
- a nettó jövedelem nem volt képes lépést tartani az elmúlt néhány év ingatlanpiaci drágulásával, illetve
- a bankok a vételár mind kisebb százalékáig hiteleznek.
Az ingatlanok ára pedig – bár a korábbiaknál valamelyest lassabb ütemben, de – továbbra is emelkedik. Vagyis mind több pénz szükséges a vásárláshoz.
Eközben a budapesti, teljes munkaidőben foglalkoztatottak havi nettó átlagkeresete 162 ezer forintról 219 ezer forintra emelkedett, ami kicsivel több, mint 35% feletti bővülés. Eszerint
Sok múlik azon is, hogy okosan választunk-e lakáshitelt és finanszírozó bankot, mert ez az elvárt önerő nagyságát is alapvetően meghatározza.
A szükséges önerőre a szabály az, hogy jelzáloghitel esetén a vásárláshoz legalább 20% saját forrással kell rendelkezni, ami egy 40 millió forintos ingatlannál 8 millió forint. Ez azonban csak a jogszabályi minimum, a bankok ennél nagyobb önrészt is kiköthetnek, amit egyre többször meg is tesznek. Nagyobb önerőt kérnek például az olyan kisebb településeken, ahol a kevés adásvétel miatt nehezen határozható meg az ingatlan reális piaci értéke, de Budapesten is már inkább 30 százalékos önerőt várnak el, tartva az elszálló árak miatti ingatlanlufi kipukkadásától.
A cikkben adnak néhány tippet is, mi jöhet jól, ha kevés az önerő. Például a babaváró hitel (ami felhasználható önerőként), egy meglévő lakástakarék, de ha van fedezetként bevonható plusz ingatlan, akkor akár önerő nélkül is lehet másikat vásárolni.
Kiemelt kép: MTVA/Bizományosi: Jászai Csaba