A KSH adatai szerint 2016 első három negyedévében majdnem 21 400 építési engedélyt, illetve bejelentést hagytak jóvá. Ez országosan több mint duplája, Budapesten a háromszorosa az előző évi adatnak. Az újlakás-építések növekedését segítő számos intézkedés közül
A CSOK 2015 júniusában lépett életbe, és felhasználási körét folyamatosan bővítik. Tavaly január 1-től 27 százalékról 5 százalékra csökkentették a lakásépítés áfáját. Kevesebb szó esik azonban arról, mennyire járul hozzá a növekedéshez, hogy már nem minden épületre kell építési engedélyt kérni.
Ráadásul az önerős lakásépítést támogatva, ugyancsak 2016-tól az építési költség áfatartalma, bizonyos feltételekkel 5 millió forintig visszaigényelhető.
Ráadásul idén január elsejétől újabb rendelkezés lépett érvénybe, már nem csak az új építkezések megkezdésénél lehet az egyszerű bejelentést használni, hanem a meglévő épületek bővítésénél is, ha az összes alapterület nem haladja meg a 300 nm-et.
A magánszemélyek építkezési kedve is megjött
Az újlakás-építések drasztikus növekedése nem csak a társasházi lakások iránt tapasztalható keresletnövekedésnek köszönhető. Bár a híradások többsége az áfacsökkentést és a CSOK-hatást emeli ki, az állami intézkedéscsomag kevésbé látható elemei is ezt támogatják.
Mindezeknek köszönhetően ingatlanbefektetők mellett a magánszemélyek építkezési kedve is megjött. A várhatóan idén és jövőre átadott ingatlanok látványosan növekvő száma közép- és hosszútávon is az újlakás-piac egészének további erősödését jelzik előre – értékelt Valkó Dávid, az OTP Ingatlanpont vezető elemzője.