Gazdaság

Eladták Budapest legmagasabb irodaházát

Duna Tower (duna tower)
Duna Tower (duna tower)
Az év egyik legnagyobb A kategóriás irodapiaci tranzakciójával gazdát cserélt Budapest legmagasabb irodaháza. A Duna Towert a régió vezető kereskedelmi ingatlanfejlesztő vállalatcsoportja, a GTC International Group vásárolta meg - jelentette be GTC Magyarország pénteken.

A cég közleménye szerint a GTC International Group, a kelet-közép-európai ingatlanpiac egyik vezető szereplőjének magyarországi leányvállalata ezzel a fellendülőben lévő hazai irodapiac egyik legnagyobb idei tranzakcióját bonyolította le.

100 százalékra hajtanak

Az új tulajdonos célja, hogy az exkluzív, A kategóriás irodaház mostani 81 százalékos kihasználtsága elérje a 100 százalékot. Ennek érdekében az új tulajdonos a következő hónapokban teljes műszaki és belsőépítészeti felújítást és átalakítást végez el az irodaházban.

A vételárat a cég nem ismertette, annyit árultak el, hogy az tükrözi a 7 százalékos bérleti hozamot a jelenlegi kihasználtság mellett.

A magyar irodapiac a régió országaiéhoz képest néhány éves fáziskéséssel talált önmagára, de a befektetők még semmiről sem késtek le. Folyamatosan nő a nagy alapterületű prémium kategóriás irodák iránti igény, és ez számos új lehetőséget nyit a bérbeadói oldalon is – hangsúlyozta a közleményben Robert Snow, a GTC Magyarország vezérigazgatója.

A tranzakcióval a GTC Magyarország teljes irodaportfólióját több mint 118 ezer négyzetméterre bővítette. A társaság tulajdonában van több más prémium kategóriás irodaépület is, így a Center PointIrodaház, a GTC Metro és a Spirál.

Saját forrásból vásárolták meg

Robert Snow a Duna Tower megvásárlását a társaság 15 éves piaci jelenlétének egyik legfontosabb állomásának nevezte. Az akvizíciót, amelyet egy többkörös tenderfolyamat előzött meg, teljes egészében saját forrásokból finanszírozta a vállalat.

Az Árpád híd pesti oldalán található 60 méter magas Duna Towert 2006-ban adták át. A 16 emeletes irodaépület 31 500 négyzetméter bruttó bérbe adható területtel, valamint 3 szintes mélygarázzsal rendelkezik.

Nő a bérlői aktivitás

“A hazai ingatlanpiacon jelenleg egyértelmű hiány tapasztalható a nagybérlők számára megfelelő A kategóriás irodákból; ez a fejlesztői oldalnak kiemelten jó piaci helyzetet teremt” – fogalmazott Hegedűs Orsolya, a Cushman & Wakefield nemzetközi ingatlan-tanácsadó vállalat hazai irodájának kutatási vezetője a közleményben.

Hozzátette: már 2015 első kilenc hónapjában is jelentős bérlői aktivitás jellemezte a piacot, ami a kihasználatlansági rátát egészen 13,5 százalékra – a válság előtti szintre – nyomta le Budapesten. Ennek köszönhetően 2015 várhatóan ismét rekordév lesz a bérbeadások volumenét tekintve.

A szakember szerint a legnagyobb kihívást a kínálati hiány jelenti, hiszen nincs olyan nagyságrendű fejlesztés a piacon, amely kielégítené a prémium irodaingatlanok iránti növekvő keresletet. Mivel a piaci folyamatok egyre inkább a bérbeadóknak kedveznek – miközben a bérlők a limitált számú, legjobb minőségű helyeket keresik – az effektív bérleti díjak emelkedése várható.

A GTC Magyarország tulajdonosa a varsói tőzsdén jegyzett lengyel Globe Trade Centre S.A vállalatcsoport. A Lone Star Global Befektetési Alap többségi tulajdonszerzését követően a vállalatcsoport alaptőkéjét 140 millió euróval emelték meg, ami jelentősen növelte a GTC pénzügyi erejét és befektetési potenciálját úgy Magyarországon, mint a kelet-közép-európai régióban.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik