Az elmúlt egy évben számos sikeres magyar vállalkozás cserélt gazdát, az alapítók egy elegáns exittel realizálták a profitot. A Forbes összegyűjtötte az elmúlt 12 hónap legnagyobb kiszállóit Demjántól a Fornettin át a Femináig és a megbecsülte a vételárakat.
Az évtized üzlete
Nem túlzás az év, sőt az évtized egyik magyar üzletének nevezni a Trigránit értékesítését. Az ország egyik leggazdagabb embere, Demján Sándor az amerikai TPG-nek adta el a régió legnagyobb ingatlanos cégének lengyel-szlovák portfólióját, de a TPG vitte a magyar és a horvát portfólió egy részét is. A tranzakció becsült értéke 170 milliárd forint, ezzel toronymagasan első a nagy exitek listáján.
A Trigránit-biznisz értékének alig több, mint tizede, mégis bombaüzlet, amit Palásti József, az ország leggazdagabb pékje, a Fornetti alapítója kötött. A Kecskemétről indult vállalkozás már a svájci Aryzta tulajdonaként nő tovább. A vételár a Forbes becslése szerint: 18,2 milliárd forint volt, ez egy ezüstéremre volt elég a listán.
Top 15
A lista szerint 9,3 milliárdot ért Palásti egykori társa, Galántai János cége is. A Fornettiből kiszállt és Pek-Snack néven saját vállalkozást indító vállalkozó a DANUBE SCA SICAR-nak (közvetve az Oriensnek) adta el saját franchise-hálózatát. Galántai exitje a harmadik a listán.
A Forbes listáján szerepel a népszerű online ételrendelő site kivásárlása, azaz a Netpincér-Foodpanda deal (5. helyezett), a siófoki KAONA Plastic műanyagfröccsöntő jövedelmező esete a francia JBT csoporttal (8. helyezett).
Tizenegyedik helyen áll az exitlistán az AutoHopot a becslés szerint 620 millió forintért elhappoló BlaBlaCar: a francia telekocsi-vállalatnak a csapat és a piac ért ennyit. A tizenötös lista tizenharmadik helyére került a Femina Media értékesítése: a vevő a Spéder Zoltán tulajdonában lévő CEMP lett, a vételár pedig 500 millió forint körül lehetett.
A magazin interjút készített a big data piacon bámulatosan gyors sikertörténetet írt budapesti Sequence IQ alapítóival: a cég nem sokkal az egyéves születésnapja után került az amerikai Hortonworkshöz. A Forbes iparágat ismerő forrásai szerint a deal értéke 10 millió dollár lehetett, a felek üzleti titokként kezelik vételárat.
„Meseszerű az egész”
Ezt mondta az egyik alapító, Mátyás János, aki szerint semmi sem változott az exit óta. Egy szebb és jobb irodába költöztek a Wesselényi utcába, de ugyanolyan főnökei saját maguknak, mint eddig. Most már ők a Hortonworks Magyarország, akik csak kutatás-fejlesztéssel foglalkoznak. Tovább dolgozhatnak a saját termékeiken, de mostantól együtt az anyacéggel.
Szabó Zsolt, a Trigránit befektetési vezérigazgatója pedig az évtized üzletének kulisszatitkaiba enged betekintést a Forbes hasábjain. „Demján úr két héttel a tervezett aláírás előtt írt egy levelet az összes érintett félnek, amelyben kijelentette, hogy ha július 28-án éjfélig nincs aláírás, eláll az üzlettől. A megjelölt napon 11.30-kor az aláírás megtörtént.” – idézi fel a körülményeket Szabó.
A Forbes szeptemberi száma szerdától kapható az újságárusoknál.