Gazdaság

Csődbe ment a legnagyobb takarékpénztár

Az orgoványi pénzintézet 28 ezer ügyfelét kártalanítják.

 

Az MNB visszavonta az orgoványi takarék engedélyét, a betétesek biztonsága érdekében a Szövetkezeti Hitelintézetek Integrációs Szervezete kizárta az integrációs rendszerből az Orgovány és Vidéke Takarékszövetkezetet – közölte a jegybank.

Nem bukják a pénzüket a betétesek

A közlemény szerint a Szövetkezeti Hitelintézetek Integrációs Szervezete azért zárta ki az integrációs rendszerből az Orgovány és Vidéke Takarékszövetkezetet, mert a Takarékbank Zrt. vizsgálata súlyos, a betéteket veszélyeztető hiányosságokat tárt fel a takarékszövetkezetnél.

Az Országos Betétbiztosítási Alap a törvényi előírásoknak megfelelően kártalanítja a betéteseket – áll a jegybanki közleményben.

Az MNB tájékoztatása szerint ha az integrációs rendszerből kizárnak egy takarékszövetkezetet, a szövetkezeti integrációról rendelkező törvény alapján az MNB-nek vissza kell vonnia a kizárt takarékszövetkezet engedélyét. Az erről pénteken közzétett határozat a jogszabályi előírás alapján 8 nap múlva válhat hatályossá.

 Nem okozhat több kárt a becsődölt 

A jegybank ezzel párhuzamosan 2014. július 4-étől felügyeleti biztosok kirendeléséről is döntött, illetve a rendezett kártalanítás érdekében betét- és forráskifizetési tilalmat rendelt el.  

Az MNB egyúttal megtiltotta a takarékszövetkezetnek újabb kockázatvállalással járó ügyletek kötését, vagy hitel- és kölcsönszerződésben foglalt határidők meghosszabbítását. A felügyeleti biztosok pénteken átvették a szövetkezeti hitelintézet irányítását az igazgatóságtól, és gondoskodnak a megfelelő működésről.

28 ezer ügyfél

Az MNB engedély-visszavonó határozatának hatályossá válását követően az Orgovány és Vidéke Takarékszövetkezetnél még meglévő likvid eszközök mértékéig a betétállományt állományátruházással a Takarékbank Zrt. veszi át, illetve igény esetén kifizeti a betéteseknek a szövetkezeti integrációs törvény alapján. Az ezen felüli betétösszegeknél az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) a jogszabályok adta határidőn belül akár 100 ezer eurós összeghatárig (több mint 30 millió forintig) kártalanítja a biztosított követeléssel bíró betéteseket a hitelintézeti törvény alapján.

A jegybanki közlemény szerint az Orgovány és Vidéke Takarékszövetkezetnek 28 ezer betétese van, működési területe Bács-Kiskun megye egy régiója.

A takarékszövetkezet mérlegfőösszeg szerinti piaci részesedése ugyanakkor 2014. május 31-én a hitelintézeti szektorban nem érte el a 3 ezreléket sem. A takarékszövetkezeti szektor helyzete – ellentétben ezen egyedi intézménnyel – prudenciális szempontból összességében stabil.

Az új szövetkezeti integráció garantálja majd, hogy ilyen esetek ne fordulhassanak elő, csakhogy az Orgovány és Vidéke még nem került be az év végéig teljessé váló kockázatközösségbe  – írja a Portfólió. 

A lap emlékezetett, hogy aJógazda, a Soltvadkert és Vidéke és a Körmend és Vidéke is hasonló sorsra jutott az elmúlt években, felelőtlen gazdálkodás miatt.

Három és fél milliárd mínusz 

A Szövetkezeti Hitelintézetek Integrációs Szervezete (SZHISZ) és a Magyar Takarékszövetkezeti Bank Zrt. (Takarékbank) közös közleményében azt írja, hogy független szakértői vizsgálat szerint az Orgovány és Vidéke Takarékszövetkezet saját tőkéje a tavaly év végi plusz 6 milliárd forint helyett több mint 3,5 milliárd forint negatívumot mutat, limit túllépésekkel együtt számított szavatoló tőkéje pedig több mint 35,5 milliárd forinttal elmarad a Felügyelet által meghatározott minimális tőkekövetelménytől.

 

Ajánlott videó

Olvasói sztorik