A Mol vezetői és Ivan Vrdoljak horvát gazdasági miniszter zágrábi találkozóját követően a horvát kormány annyit közölt: jelentős nézetkülönbségekre világított rá a Mol olajipari vállalat és a horvát kormány közötti tárgyalások második köre. Ez egybecseng a Mol véleményével, amelyről Budapesten kiadott közleményében tájékoztatott.
Sok a nyitott kérdés
Ivan Vrdoljak horvát gazdasági miniszter ugyanakkor a találkozó után kiemelte, hogy a tárgyalások komoly és felelősségteljes hangnemben folytak. Szintén jelezte, hogy sok nyitott kérdés és egyet nem értés van még a felek között.
Egyben tájékoztatott arról, hogy ezúttal egy új vállalatvezetési módot javasoltak. “Ezt holnap hivatalosan is továbbítjuk kollégáinknak a Molnál” – nyilatkozta Vrdoljak.
Beszámolt arról is, hogy megegyezés született a tárgyalások menetének gyorsításáról. “Szeretném leszögezni, hogy a nyitott témák és nyilvánvaló ellentétek dacára a folyamat felgyorsításával továbbra is a legjobb megoldást érhetjük el” – hangsúlyozta a gazdasági miniszter.
Kiemelte ugyanakkor, hogy a horvát kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy megóvja az INA-t, vagyis olyan megegyezésre törekednek, amely a vállalat és az ott dolgozók érdekeit is szolgálja, emellett pedig Horvátország energetikai stabilitásának érdekeit is.
A magyaroknál az irányítás
A Mol és a horvát kormány között szeptember 18-án kezdődtek tárgyalások az INA horvát olajipari vállalatról. A tárgyalásoknak október végén kellett volna folytatódniuk, ezt azonban elhalasztották a horvát fél kérésére. Arra hivatkoztak, hogy megváltozott a magyar tárgyalócsoport összetétele és a tárgyalások témája is módosult.
A horvát állam birtokolja az INA részvényeinek 44,84 százalékát, a Mol tulajdonában van a részvények 49,1 százaléka, valamint a magyar cég rendelkezik az irányítói jogokkal. A két fél között a legnagyobb vitát az INA irányítási modellje váltotta ki, amely a horvát fél szerint nincs összhangban a gazdasági társaságokról szóló horvát törvénnyel.