Gazdaság

Jaksity: Gyászos helyzetben a gazdaság, feléljük a jövőt

Elegendő beruházás nélkül nem lesznek új munkahelyek, miközben a válságadók és a rezsicsökkentés miatt leépítenek a cégek, véli a szakember.

A rövid távú fiskális és monetáris lépések ellenére a magyar gazdaság helyzete továbbra is gyászos, véli Jaksity Görgy, a Budapesti Értéktőzsde egyik alapítója, későbbi elnöke, a Budapesti Gazdasági Fórum szakértője. A probléma, hogy a magyar gazdaság GDP-arányos beruházási rátája a régióban és világviszonylatban is rendkívül alacsony, ami miatt a magánszektorban nem jönnek létre új munkahelyek, miközben a válságadók, a rezsicsökkentés és egyéb akciók miatt viszont hetente jelentenek be cégek leépítéseket – véli Jaksity.

Hitelprogrammal csillapítanak

A devizahitelesek mentése nagy valószínűséggel a hitelfelvevők tartozásának egy részét a bankkal íratja le, amely az emberek számára előnyös, így a fogyasztás szempontjából is pozitív. A bankok számára viszont ez újabb jelentős veszteséget okoz, a hazai hitelezés szempontjából tehát egyértelműen negatív. Hitelezés nélkül márpedig képtelen fellendülni a gazdaság. A MNB-nél részben ezért indult a növekedési hitel program, amelynek várhatóan jövőre lesz jelentős hatása a gazdasági növekedésre.

Szereti a rossz híreket? Van még:

Ami a jövőbeni kilátásokat illeti; a növekedési hitelprogram sikerességétől függően egyszeri ugrásként akár 2%-os GDP-növekedést is elképzelhetőnek tart Jaksity. Úgy véli, hogy ugyanakkor folytatódik a jövő felélése és emiatt a hosszú távú növekedési pálya kilátásai inkább romlanak, még az alacsony kamatok ellenére is, amelyek viszont kérdéses, hogy meddig fenntarthatóak.

A nagyoknak nem segít

A kkv-szektorban lévő vállalati beruházásokra pozitívan hathat a növekedési hitelprogram. A nagyobb cégek esetében azonban nem lát lényegi javulást a szakértő. Ez azért rossz, mert a magyar gazdaság GDP-arányos beruházási rátája a régióban és világviszonylatban is rendkívül alacsony, ami miatt a magánszektorban az új munkahelyek nem jönnek létre, miközben a válságadók, a rezsicsökkentés és egyéb akciók miatt viszont hetente jelentenek be az érintett cégek leépítéseket.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik