A kormányülésen lekerült a napirendről a bankok „puccsszerű” helyzet elé állítása, az a radikális megoldás, amely szerint a pénzintézeteknek egyoldalúan állnák az árfolyamváltozás különbözetét, mintegy 1100 milliárdot. 3-5 éves időszakban kell gondolkodni a devizahiteles „akciót” illetően – tudatta a lappal egy kormányfőhöz közeli forrás.
A napirendről végül lekerült radikális megoldásra a Navracsics Tibor vezette Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) olyan öt pontos jogi anyagot dolgozott ki, amely szerint az ügyfelek a felvételkor érvényes fix árfolyamon törlesztenék a tőkeösszeget, a különbözetet a bankoktól követelhetnék, egyéni jogi eljárásban. Ez a bankoknak ezermilliárdos pluszterhet jelentene. A KIM a fix törlesztések meghatározására, a futamidő meghosszabbítására, a kamatszabályozásra és az árfolyamrés-változatra is elkészítette a jogi részt.
Fotó: MTI / Szigetváry Zsolt
A Népszabadság információi szerint a KIM előterjesztése mellett a kormány meghallgatta a nemzetgazdasági tárca által készített 7 pontos értékelést arról, hogy a devizahiteles-akció különböző verziói milyen kockázatokkal és költségekkel járnak. A minisztérium egy négy pontos javaslatot is letett az asztalra: az első az árfolyamrésről, a második a legrosszabb adósokra, a harmadik a magáncsőd intézményére vonatkozna. A negyedik szerint minden devizahitelesnek kötelezően be kellene lépnie az árfolyamgát rendszerébe.
A kormányülés után a nemzetgazdasági miniszter azt mondta: tárgyalásokat kezd a hazai devizahitelezésben érintett hitel- és pénzintézetekkel. A Népszabadság úgy tudja, Varga Mihály már csütörtökön megbeszélést kezdeményez Patai Mihállyal, a bankszövetség elnökével, akit nyilván tájékoztat a kormányülésen megfogalmazott devizahiteles-megoldási javaslatokról, a jövő héten pedig tárgyalássorozat kezdődik, hogy megvitassák a konkrétumokat is.