Ezekben a napokban kapják kézhez a munkavállalók az első, 2013-as szabályok szerint számított fizetésüket. Tavaly az átlag alatti jövedelemmel rendelkezők jártak a legrosszabbul az adójóváírás kivezetése miatt: egy gyermektelen, minimálbér körül kereső munkavállaló jövedelemcsökkenése akár a tíz százalékot is meghaladhatta. Az idén viszont az ő bérük csak adózási okok miatt nem változik.
Aki például minimálbéren van, annak alig emelkedik a nettó bére. De ez is jó hír, mert három éve egyáltalán nem növekedett a legkisebb keresetűek nettója. Igaz, reálértéken még így is mínuszban vannak.
Mi változott?
A havi 202 ezer forint feletti rendszeres jövedelmet sem terheli a 27 százalékos adóalap-kiegészítés (szuperbruttó), és megszűnt a nyugdíjjárulék-fizetés felső jövedelmi határa. Ezek a változások azonban elsősorban az átlagbér két – háromszorosát keresőket hozzák a korábbinál kedvezőbb helyzetbe, míg havi egymilliónál magasabb keresetnél nettóban csökkenést eredményeznek.
Csökken, de megmarad a béren kívüli juttatások vonzereje
Két éve még csak 19,04, tavaly pedig 30,94 százalékos költség terhelte a béren kívüli juttatásokat, az idén pedig már összesen 35,7 százalékos teher hárul a munkáltatókra a cafeteria elemei után.
Bár ez a szint a legtöbb esetben még mindig előnyösebb, mint a bérjövedelmet terhelő adók és járulékok, a munkáltatók egy része dönthet úgy, hogy ezt a juttatási formát fenntartja ugyan, ám a terhek növekedésével párhuzamosan csökkenti az összegeket – valószínűsíti a BDO.
Pozitív változásként említik, hogy a jövőben az Erzsébet-utalvány kedvezményesen adható mértéke havi 5 ezer forintról 8 ezer forintra emelkedik, és továbbra is felhasználható lesz meleg étel vásárlására is.
Kedvezmények és elvonások egyenlege
A Blikk ennél kicsit tovább ment a bukszavizsgálattal, azt számolta ki, hogy Matolcsy György eddigi intézkedései összességében több vagy kevesebb pénzt hagynak-e az embereknél, mint amennyi korábban náluk maradt.
Egy átlag feletti keresettel rendelkező, többgyermekes családon és egy kis keresetű, gyermektelen páron modellezték a változásokat. Figyelembe vették többek között az szja-változást, a családi kedvezményt, a rezsicsökkentést, a cafateria plusz adóját, a biztosítási adót, a tranzakciós illetéket, a távközlési adót, a jövedékiadó-emelést, a chipsadót, a bankadót.
Számításaik szerint az átlag felett kereső, többgyermekes családnál idén havi 3300 forinttal maradhat több pénz, mint a Matolcsy előtti időkben. Míg a kiskeresetű gyermektelen párnál ennél jóval többel, havi 22 400 forinttal lesz vékonyabb a pénztárca a bevezetett változások miatt.
S mivel többségben vannak az átlag alatt keresők, illetve akik nem kapnak családi kedvezményt, így a lap megállapítja: a többség rosszabbul járt eddig.