Gazdaság

Alig építettek valamit a nyáron

12,3 százalékkal csökkent augusztusban az építőipari termelés az egy évvel korábbihoz képest - áll a KSH legfrissebb adataiban.

Augusztusban az építőipari termelés volumene munkanaptényezővel kiigazítva 12,3 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest, szezonálisan kiigazítva a termelés az előző havinál 1,6 százalékkal volt magasabb, az év első nyolc hónapjában a termelés 10,9 százalékkal maradt el a 2010. évi azonos időszakitól – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Továbbra is csökkenést mutat az építőipari termelés trendje, s az építőipar minden területén termeléscsökkenés figyelhető meg. A visszaesést a nagyberuházások elmaradása és a lakásépítések jelentős csökkenése okozta.
A KSH adatai szerint augusztus végén a jövőbeni építési munkákra vonatkozó, megkötött szerződések volumene több mint egyharmadával volt alacsonyabb az egy évvel korábbinál. A termelés augusztusi, 12,3 százalékos mérséklődésen belül mindkét építményfőcsoport termelése csökkent az egy évvel korábbihoz mérten, az épületek építése 21,5 százalékkal, az egyéb építményeké 2,6 százalékkal.

A KSH adatai szerint a szezonálisan kiigazított indexek alapján augusztusban az épületek építésének volumene 3 százalékkal, az egyéb építményeké 2,4 százalékkal volt magasabb a júliusinál.

Nagy volt a visszaesés

Az év első nyolc hónapjában az épületek építésének teljesítménye 11,4 százalékkal, az egyéb építményeké 11,2 százalékkal csökkent 2010 azonos időszakához képest.

Augusztusban az építőipar ágazatai közül az épületek építése ágazat termelése – ami az épületépítési projekt szervezését és az épületek szerkezetépítését tartalmazza – mintegy harmadával esett vissza az egy évvel korábbihoz viszonyítva. A KSH szerint a jelentős csökkenés oka részben az egy évvel korábbi, ipari, kereskedelmi és oktatási épületeken végzett munkák okozta magas bázis volt.

Az egyéb építmények ágazat termelése 1,3 százalékkal, a speciális szaképítés ágazaté – amelynek zömét szerelési és szakipari munkák adják – 3,1 százalékkal maradt el a 2010. évi azonos időszakitól.

A közlemény adatai alapján a 2011 augusztusában kötött új szerződések volumene az egy évvel ezelőttihez képest 17,2 százalékkal, ezen belül az épületek építésére kötötteké 23 százalékkal esett vissza. Az egyéb építmények építésére kötött új szerződések volumene 10,5 százalékkal mérséklődött a 2010 augusztusihoz viszonyítva. Az év első nyolc hónapjában az építőipari vállalkozások csaknem egynegyedével alacsonyabb volumenű új szerződést kötöttek, mint egy évvel korábban. Az építőipari vállalkozások 2011. évi augusztus végi szerződésállományának volumene a 2010 augusztusihoz képest 37 százalékkal, ezen belül az épületek építésére vonatkozó szerződések állománya több mint kétötödével, az egyéb építményeké 34,4 százalékkal esett vissza.

Messze még a kilábalás

Szakemberek szerint egyelőre nem látszanak a kilábalás jelei az építőiparban, amit mutat a megrendelés állomány visszaesése is, az építőipari vállalkozók szövetsége jónak tartja a kormány otthonteremtési programját, igaz, szerintük sokkal több forrás kellene a sikerhez.

Suppan Gergely, Takarékbank elemzője elmondta, az ugyan pozitív, hogy augusztusban havi szinten nőtt az építőipar teljesítménye, ám ez inkább stagnálásnak nevezhető. Hozzátette, a bázis olyan alacsony, hogy kissé eltúlozva, akár néhány új ház építése is pozitív változásokat hozhat. Az elemző szerint az építőipar helyzete változatlanul nem jó, éves szinten továbbra is jelentős visszaesés látható, s a kilátások sem pozitívak: a lakásépítés még évekig nem áll helyre, a többi terület növekedése pedig az állami beruházásoktól függ. Szerinte csak bízni lehet abban, hogy részben a rossz bázisadatok miatt, lassan-lassan megáll a visszaesés. Kifejtette, az autóipari beruházások nem tudják ellensúlyozni az állami megrendelések elmaradását, és sajnos, rontja kilátásokat az is, hogy alacsony a szerződés- és megrendelés állomány.

Koji László, az Építőipari Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) alelnöke elmondta, szervezetük már márciusban úgy látta, hogy éves szinten 8-10 százalékkal is visszaeshet az építőipar teljesítménye, az újabb adatok láttán viszont elképzelhetőnek tartanak egy 10-12 százalékos csökkenést is. Előrevetítette a jövőt: szerinte az újonnan kötött szerződések és megrendelések állománya folyamatosan csökken, amiből arra lehet következtetni, hogy belátható időn, fél- egy éven belül nem lesz érdemleges fellendülés a piacon.

Az alelnök szerint nem lehet számítani hatékonyságnövekedésre sem azért, mert már irreálisan alacsonyak az árak. Fel kell készülni arra is, hogy ahogyan csökkennek a bevételek, úgy esik vissza a foglalkoztatás is – fejtette ki, s úgy vélte, a következő egy évben minden tízedik foglalkoztatott elveszíti az állását az építőiparban. Egyik megoldásként megemlítette, hogy több uniós országban is közmegrendelésekkel segítenek az építőiparon, ám szerinte a magyar piacon nem lesz ilyen. Koji László elmondta, jónak tartják a kormány otthonteremtési programját, de nagy kérdés, hogy mennyi pénz lesz a végrehajtására. A program mozgósító erejű, de látva az igényeket, sokkal több forrásra lenne szükség – fejtette ki.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik