Újra és újra megjelennek olyan hírek, hogy visszahívnak egy terméket. Például volt, mikor
- mérgező növényi részek kerültek egy zöldségkeverékbe,
- rovar volt a rizsben,
- fémdarabokat találtak a fogyókúrás porokban.
De nem csak Magyarországon, az Egyesült Államokban is történnek hasonlók, az AP cikke szerint az utóbbi hetekben volt rovaros brokkolis-sajtos leves, műanyagdarabkás fagyasztott csirkecsíkok és kődarabkás süti is, amit vissza kellett hívni.
Nem is kis mértékről van szó, idegen anyag miatt az USA-ban tavaly háromszor több terméket hívtak vissza, mint esetleges szalmonellafertőzöttség miatt.
De hogy kerülnek oda?
Műanyagdarabok általában a szállítószalag részei, a fa a raklapokról, a fém a gépekből. Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatalának (FDA) van egy kézikönyve, amiben az áll:
Gazdaságosan nem lehetséges olyan nyers termékeket termeszteni, betakarítani, feldolgozni, amelyek kockázatmentesek és a természetben előforduló és elkerülhetetlen hibáktól mentesek.
Az Egyesült Államokban a Mezőgazdasági Minisztérium és az FDA is arra kéri a vállalatokat, hogy haladéktalanul értesítsék őket, ha az élelmiszer potenciálisan olyan tárggyal szennyezett, amely károsíthatja a fogyasztókat (a csirkecsíkokban található műanyagra például azután derült fény, hogy valakinek szájsérülést okozott). Ezután döntik el a hatóságok, szükség van-e visszahívásra, de a bevallás Amerikában, a legtöbb esetben, önkéntes alapú. Igaz, egyre többször fordul elő – na, nem a hatóságok miatt, hanem – mert a cégek attól tartanak, pert akasztanak a nyakukba a sérülést szenvedett vásárlók.
Keith Belk, a Colorado Állami Egyetem munkatársa szerint az élelmiszerbiztonság helyzete sokat javult az elmúlt években az USA-ban, a nagy vállalatok röntgengépeket, fémdetektorokat és egyéb eszközöket használnak a nem kívánt tárgyak megtalálása érdekében.
Ennek ellenére még mindig vannak hiányosságok. Nagy port kavart, mikor 2021-ben szürke műanyagkesztyű-darabok miatt hívtak vissza 3000 kilónyi levest, vagy mikor 2022-ben rézhuzaldarabok miatt szedtek le az amerikai polcokról 2600 kiló húsos pitét.
A szennyezettség általában csak nagyon kevés terméket érint, mégis inkább egy nagyobb halmazt hívnak vissza a gyártók a teljes biztonság érdekében
Az a helyzet, hogy soha nem lesz olyan, amikor nulla kockázattal jár majd egy élelmiszer elfogyasztása
– tette hozzá Belk.