A korszerű munkahely „lelke” az ergonomikus irodai szék és az asztal. Ha közöttük nincs megfelelő összhang, annak egészségünk láthatja kárát. Az alábbiakban bemutatjuk a valóban ergonomikus irodai asztalokat, ülőalkalmatosságokat és egyéb eszközöket, és elmagyarázzuk, mire kell figyelni a kiválasztásuknál.
Fáj a háta? Sajog a gerince? Pattog a nyakcsigolyája? Úgy érzi, néha leszakad a dereka, ha fel kell állnia? Akkor ön valószínűleg nem a megfelelő irodai széken ül. Az ülés – legalábbis mozgásszegény életmód mellett – önmagában kedvezőtlen a deréktáji gerincre. A csigolyák közötti porckorongok terhelése jelentősen megnő, az izmok munkája diszharmonikussá válik, egyes izmok túlfeszülnek, míg más izomcsoportok pedig kevés munkát végeznek. A fej nem megfelelő tartása merevvé teheti a nyakat, szélsőséges esetben az idegpályákat nyomva fülzúgáshoz is vezethet.
Ezeken segíthet a megfelelő irodai asztal és szék kiválasztása. Nem mindegy azonban, milyen bútorokat választunk. Szerencsére a kínálat bőséges, de az igazán ergonomikus megoldások sokkal ritkábbak, mintsem gondolnánk.
Székek
A különböző irodai bútorokat általában olyan testhelyzettel ajánlják, amelyet ideális emberek töltenek be. Szálegyenes derék, negyvenötfokos dőlésszög a kar és törzs között, enyhén lefelé néző monitortekintet. Orvosilag valóban ez a helyes testarttás, de a valóságban nem csak ilyenek vagyunk, nemcsak így ülhetünk egy székben.
Az ülőlabdák, térdeplő vagy spinális terápiás ülőalkalmatosságok – amelyek nem is nevezhetők tulajdonképpen széknek – például rendkívül jótékony hatást gyakorolnak a gerincre. Ülőlabdán történő ülés esetén a porckorongokra optimális erők hatnak, melyeket a folytonos mozgás szabályoz, a porckorongok optimális anyagcseréje és egészsége ez által biztosítottá válik. A spinális szék lényegében az óriás labdán ülést imitálja, mivel mozgó ülőfelülete követi a test mozgását, folyamatosan megfelelő pozícióban tartva a medencecsontot és a gerincet. Fontos megjegyezni, hogy bár jótékony hatást gyakorolnak a gerincre, de ha folyton ezeket használjuk, akkor többet ártunk, mint használunk vele. Ezeket az ülőalkalmatosságokat kiegészítésként érdemes használni.
Térdeplő székek esetén is helyes testtartással dolgozhat, hiszen az ülő pozíció és az egyensúlyi helyzet automatikus keresése közben dolgoznak a has, hát medence izmok, a levegő töltet az ülés során tehermentesíti a gerincoszlopot. A lényeg itt is a terhelés megfelelő elosztása, hiszen felsőtestünk súlyát nem csupán a medence és a combok viselik, hanem csak fele részben a medenceöv, másik részben pedig a lábakon keresztül a térdek. Ráadásul a térdeplőszékben való ülés a keringésre is jobb hatással van, mint a hagyományos megoldás. Ha még sem állnak rendelkezésünkre ilyen ülőalkalmatosságok, egy székpárna vagy akár egy ergonomikus háttámasz is megoldást kínálhat, amivel a derekat és a lapocka alsó csücskét tudjuk megtámasztani. A helyes testtartáshoz fontos, hogy a lábunk ne lógjon, ne legyen keresztben, Ideális, ha a combcsont és a lábszár 90 fokot zár be, ehhez használjunk egy lábtámaszt.
Asztalok
Az asztaloknál is a legfontosabb egészségügyi szempont a testreszabhatóság. A megfelelő magasság és az asztallap dőlésszögének beállítása ma már alapvető ergonómiai elvárás. Ez vonatkozik az álló asztalokra is: az asztal lapja kicsit legyen alacsonyabban, mint álló helyzetben a könyökünk, a monitor tetejének pedig a szemünkkel kell egy vonalban lennie (a szakemberek azt javasolják, hogy a monitort 20 fokkal billentsük előre). Általában is igaz, hogy az ülőmunkát végzőknek törekedni kell, hogy naponta legalább két órát állva dolgozzanak. Ez akkor a legideálisabb, ha egy ülő-állómunkaállomással 15-20 percenként megszakítjuk az ülőmunkát és 5-10 percig állva folytatjuk.
A ferde asztaloknál az asztallap magassága – minden rajta lévő munkaeszközzel és géppel együtt – tetszőlegesen átállítható, mellette többféle munka is végezhető. Íráskor például a döntött asztallap kényelmesebb a hagyományos síknál. Könyöklő asztalok esetén a könyök stabilan támaszkodik az asztal lapjára, ennek hiányában sokat segíthet egy csuklótámasz. Ha ilyen asztal mellett dolgozunk, és a monitor egy laptop képernyője, mindenképpen érdemes valamilyen laptopállványt használni.
Kiemelt kép: Thinkstock