Zsíros, sós ételek, édes üdítők és sok alkohol. Mindezek fogyasztása kevés mozgással párosítva általános jelenség ma hazánkban. Az egészségtelen életmód sok bajt okoz a szervezetben, ezek közül kevés szó esik a magnéziumhiányról, pedig ennek az ásványi anyagnak a hiánya izomgörcsöt, levertséget és szívizomproblémákat is okozhat – olvashatjuk a HáziPatika.com-on
A magnéziumnak sok folyamatban van fontos szerepe, mint például a vázizom, a szívizom és a méhizom működésében vagy az idegműködésben. Jótékony hatással van a szív- és érrendszeri problémákra is. A megfelelő magnéziumbevitel nőknél naponta 300, férfiaknál naponta 350 milligrammot jelent. Kiegyensúlyozott táplálkozás és életmód mellett ez a mennyiség a táplálékkal is bevihető, ám bizonyos esetekben szükség van magnéziumpótlásra.
Erre mikor van szükség?
Ha fokozott stressz ér minket, túlzott fehérje- és zsírfogyasztás esetén, a foszfát-tartalmú élelmiszerek, például szénsavas üdítőitalok, virslik, felvágottak, fagylaltok túlzott fogyasztása vagy akár a túlzásba vitt fogyókúra során. Illetve a terhes nőknek és szoptatós anyáknak is szüksége lehet magnéziumpótlásra.
Mivel a magnéziumsók oldódnak a vízben, a gyakran alkalmazott, hibás konyhai eljárásokkal magunk is csökkentjük az egyébként egészséges ételek magnéziumtartalmát. Így például nem jó túl hosszan áztatni, főzni a magnéziumtartalmú ételeket, illetve, ha lehet, érdemes kevés főzővízben elkészíteni, és a vizet is felhasználni, hisz abban oldódik ki a magnézium egy része. A “túlfinomított” gabonaalapú termékek – a fehér kenyér, finom pékáruk – túlzott fogyasztása is a magnéziumbevitel csökkenéséhez vezet.
A magnéziumhiányt elsősorban helyes táplálkozással és életmódváltással lehet megelőzni és kezelni, de akár vény nélkül kapható gyógyszerekkel is kezelhetjük.