Navracsics Tibor egy Facebookra feltöltött videóban próbálja megnyugtatni a debrecenieket, hogy környezetvédelmi szempontból mindenki biztonságban van az odatelepült, vagy még épülő gyárak miatt.
A környezetvédelmi- és területfejlesztési miniszter arról beszélt, hogy állítása szerint a kormány nyáron nagymértékben szigorította a környezetvédelmi eljáráshoz szükséges határértékeket, illetve azt is mondta, hogy a hajdú-Bihari kormányhivatal 350 millió forint értékben szerzett be „világszínvonalú műszereket”, amik garantálják a környéken élők teljes biztonságát.
Navracsics szerint az egyes beruházásokról környezetvédelmi témában zajló politikai viták „tulajdonképpen erősen eltúlzottak”. Arra kér mindenkit, aki ezekben a vitákban részt vesz, hogy lehetőség szerint mértékletességgel, a józan ész és a tények felhasználásával tegye ezt.
Debrecenben két kínai cég, a CATL és az EVE Power gigaakkugyára is épül. A CATL ügyében kiadott környezethasználati, biztonságtechnika és építési engedélyt több magánszemély és civil egyesület is megtámadta, ez azonban nem járt halasztó hatállyal az építkezésre.
A kínai beruházóknak és a hatóságoknak a közmeghallgatástól sem kell már tartaniuk, a kormányhivatal ugyanis nem tartotta indokoltnak, hogy személyes közmeghallgatást tartsanak, csak írásban, online tehetnek fel kérdéseket az aggódó helyiek. Ezt az Orbán-kormánynak egy tavaly áprilisi, a háborús vészhelyzetre hivatkozó rendelete tette lehetővé.
A korábban az akkugyárakkal kapcsolatos személyes közmeghallgatások többször is botrányba fulladtak, amikor a helyi lakosok tiltakoztak a környezetszennyező beruházások ellen és számonkérték ezeket a hatóság képviselőin.
Tavaly novemberben írtunk arról, hogy lapunknak nyilatkozó munkások szerint sárban, gyér fénynél épül a debreceni CATL-akkugyár, nem mindenki jut ivóvízhez és WC-hez, a cég ezeket az értesüléseket mindenesetre cáfolta.
Korábban hosszabb cikkben foglalkoztunk azzal is, hogy megcsapta az autóipari válság szele, ezért változott a menetrend a debreceni BMW-gyár esetében.