Belföld koronavírus

Napokon belül igényelhető lesz a koronavírus elleni védőoltás

Joseph Prezioso / AFP
Joseph Prezioso / AFP

A háziorvosnál igényelhetők december elejétől a térítésmentes Covid-vakcinák – közölte a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) csütörtökön az MTI-vel.

A közlemény szerint december elejétől a COVID-19 ellen a “Spikevax JN.1 COVID-19 mRNS” oltóanyag – a Magyarországon már ismert, a Moderna által gyártott oltóanyag – az ország egész területén térítésmentesen igényelhető lesz.

A vakcina a WHO ajánlásának megfelelő a JN.1 vírusvariánst tartalmazza, amiből a 12 éven felülieknek 100 ezer adag, míg a 12 éven aluliaknak 800 darab többadagos áll rendelkezésre.

A védőoltás nem kötelező, de ajánlott elsősorban a 60 év felettieknek, a krónikus betegeknek, az egészségügyi és szociális dolgozóknak, valamint a várandósok számára.

A védőoltást a háziorvostól lehet igényelni, az oltópontokat nem indították újra – jelezték.

A közlemény szerint a védőoltás a 60 év felettieknek, magas kockázatú krónikus betegeknek (például szív-, érrendszeri, krónikus tüdő-, máj- és vese-betegségben szenvedők, csökkent immunitással rendelkező személyek), az egészségügyi és szociális dolgozóknak, valamint a várandósoknak ajánlott.

Tehát leginkább azoknak ajánljuk, akiknél egy esetleges fertőzés súlyos formában jelentkezhet

– írták.

A frissített Covid-19 oltás 6 hónapos kortól minden korosztály számára elérhető lesz, a felnőttek és a 12 éves vagy annál idősebb gyermekek számára a Spikevax JN.1 0,1 mg/ml egyadagos vakcina áll rendelkezésre, előre töltött fecskendőben.

A háziorvosoknál végzett oltásokhoz az oltóanyag igényét a kormányhivatalok gyűjtik össze a járási, illetve a kerületi hivatalok segítségével – tették hozzá.

Felhívták a figyelmet arra, hogy 12 év alatti gyermekek esetében is a krónikus betegségben szenvedő, fertőzésre hajlamos gyermekeknek javasolt az oltás. Hat hónapos kortól 11 éves korig a Spikevax JN.1 többadagos oltóanyag áll rendelkezésre. Egy adag 0,25 milliliter, és egy injekciós üveg 10 adagot tartalmaz.

A többadagos vakcina gazdaságos felhasználása érdekében egy ampullából több gyermek oltása is megtörténhet, így biztosítva, hogy minden rászoruló gyermek megkapja a szükséges védelmet, emiatt az országban elsődlegesen az orvostudományi egyetemek, a Semmelweis Egyetem, a Debreceni Egyetem, a Szegedi Egyetem és a Pécsi Egyetem Gyermekklinikái, valamint a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Központi Kórház és Egyetemi Oktató Kórház, a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet, és a Magyarországi Református Egyház Bethesda Gyermekkórháza biztosítja a vakcinát – írták.

A közlés szerint, ha a gyermek ellátása, gondozása olyan gyermekgyógyászati centrumban történik, amelyik rendelkezik oltóanyaggal, akkor a kezelőorvos javaslata, illetve a szülő kérése alapján megtörténhet a gyermek oltása.

Ha a gyermek nem ilyen központban van, de a család számára nem okoz gondot ezen intézmények felkeresése, akkor a háziorvossal kell konzultálnia.

Egy vármegyében több gyermek oltása esetén, helyi szervezésben arra is van lehetőség, hogy a vármegyei kórház szervezze meg az oltást, és biztosítsa az oltóanyagot.

Fontosnak nevezték, hogy a SARSCoV-2 vírus különböző variánsai továbbra is világszerte jelen vannak, azonban a kórházi kezelést igénylő betegek, továbbá a halálozások száma jelentősen kevesebb, mint a pandémia idején.

Ez egyrészt a kezdetben kampányszerűen végzett, magas átoltottságot biztosító védőoltásnak, másrészt annak köszönhető, hogy gyakorlatilag már alig van olyan ember, aki ne találkozott volna a vírussal, és így már a Föld lakossága rendelkezik egy alapimmunitással a SARS-CoV-2 vírus ellen – emelték ki.

Hangsúlyozták, hogy a most cirkuláló variánsok már nem okoznak olyan súlyos megbetegedéseket, mint a korábbi változatok, tünetei pedig megegyeznek a felső légúti fertőzések általános, szokásos tüneteivel.

A leggyakoribb tünetek közé tartozik: magas láz, hidegrázás, fej-, izom- és torokfájdalom, orrnyálkahártya-gyulladás, köhögés – fűzték hozzá.

“Az őszi-téli időszakban az akut légúti fertőzések számának emelkedése jellemző, ezért ebben az időszakban fokozottan tartsuk be az általános személyi és higiénés szabályokat: elengedhetetlen a gyakori kézmosás, a rendszeres szellőztetés, a rutinszerűen megérintett felületek gyakori tisztítása, illetve a köhögési etikett betartása. Ha betegnek érezzük magunkat, ne menjünk közösségbe, és vegyük fel a kapcsolatot háziorvosunkkal” – áll a közleményben.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik