A következő élő közvetítés része Fővárosi Közgyűlés: kilenc órán keresztül gyűrték egymást a képviselők, de nem sikerült megszavazni az szmsz-t

Részletekbe menő lakhatási vita következett

Adrián Zoltán / 24.hu
Adrián Zoltán / 24.hu

Kicsit meglepő, de örömteli fordulat, hogy a kormány részéről is van egyfajta figyelem a lakhatás kérdésére – kezdte Karácsony a megfizethető lakhatásról szóló, hosszadalmas, szőrszálhasogató vitát, melyet csomagban tárgyalnak a Fidesz és a Podmaniczky módosítójával.

Ebben a kérdésben a főpolgármester szerint Budapest és a kormány együttműködésére van szükség, a csomagban pedig csupa olyan javaslat szerepel (felújítási munkáktól az önkormányzati bérlakások létesítésén át a lakbértámogatásig), amire szerinte nagy szüksége van a budapestieknek. Az uniós forrásból megvalósítandó, 20 milliárd forintos csomag nagy részét a Fidesz kollégiumépítésre fordítaná, ám Karácsony szerint ez állami, és nem fővárosi feladat.

A főváros már korábban jelezte, hogy az egyetért a kormány által kezdeményezett, az Airbnb-szerződéskötésekre vonatkozó kétéves moratóriummal. Ugyanakkor a főváros szerint lehetne rövidíteni a hatályba lépés idejét. Az adótétel növekedésével nem értenek egyet: a főváros az egy évnél hosszabb lakáskiadás esetében az ebből származó jövedelem adójának a felét elengedné, a legalább három évre kiadott lakás esetén pedig adómentességet javasol.

Vitézy Dávid a magántőke bevonása mellett érvelt, és szorgalmazta, hogy állítsák le a kelenföldi kollégium értékesítését. Baranyi elmondta, hogy volt már az önkormányzati támogatású magánberuházásokra próbálkozás, szolid sikerrel. Nem látja, hogy a profitorientált célok összeegyeztethetőek lennének szociális szempontokkal. A ferencvárosi polgármester a parkolóhely létesítéssel kapcsolatos szabályokat megtartaná, mert a kerületében már így is több az autó, mint a parkolóhely.

Böröcz László a fővárosi lakásügynökséget bírálta. Ezt a Fidesz egy elhibázott kísérletnek tartja, ezért megszüntetné. Elmondta, hogy ennek keretében az I. kerületben három év alatt mindössze 11 lakástulajdonossal tudtak együttműködni. Szentkirályi Alexandra hangsúlyozta, hogy a program egy kudarc, hiszen félév alatt mindössze nyolc lakást tudtak így bérbe adni, miközben 140 ezren élnek albérletben. Úgy gondolja, a főváros nem tudja jól elkölteni a lakhatási forrásokat, ezért a kerületek lakhatási programjait kellene támogatni. A fideszes frakcióvezető szerint nem csak a kormánynak, hanem a főpolgármesternek is feladata a lakhatással foglalkozni, de az elmúlt öt évben nem csinált semmit.

Kiss Ambrus elmondta, hogy 20 milliárd forint van a lakhatási projektekre, ebből 3 milliárdot szánnak a lakásügynökségre. A többi része arra szolgál, hogy a lakáspiacra forgassanak felújított, átalakított épületeket. A Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója elmondta, hogy eddig 26 bérlővel van megállapodásuk, és lehet, hogy lassú a program, de fontos, mert azokat a társadalmi rétegeket célozza, melyeknek nagy szüksége van erre a támogatásra.

Vissza a közvetítéshez
Olvasói sztorik