Belföld

Visszakéri a falvaktól az uniós pénzeket az állam

Mohos Márton / 24.hu
Mohos Márton / 24.hu

„Úgy tűnik, tömegesen kéri vissza a falusi önkormányzatoktól az állam a reménybeli EU-s támogatásokra kiutalt előlegeket” – hívta fel a figyelmet a jelenségre Hadházy Ákos független képviselő, aki több településről is kapott erről szóló „rekviráló” levelet.

Az egyik ilyen levélben arra szólította fel a Magyar Államkincstár az érintett önkormányzatot egy korábbi kormányrendeletre hivatkozva, hogy öt napon belül utalják vissza a fel nem használt előleget.

Hadházy szerint a kormány úgy kezdte osztogatni a pénzeket, hogy az EU-s forrásoknak csak egy kisebb része érkezett meg az országba. Szerinte a falvaknak kiosztott előlegek állami pénzek lehettek, és ezt követelik vissza, mivel a költségvetés olyan rossz állapotban van.

„Azt nem tudni, hogy ezt csak azokkal a településekkel teszik-e bosszúból, ahonnan elzavarták a fideszes kiskirályt, mint ahogyan azt sem, hogy végül mi lesz ezeknek a pénzeknek a sorsa” – tette hozzá Hadházy.

A politikus emlékeztetett arra, hogy 2017 környékén, amikor még ömlöttek az országba az uniós pénzek, a falvaknak szánt ún. TOP-os projekteknek nemcsak a 10 százalékát, hanem a teljes összegét kiutalták előlegként. „Aztán megsúgták a polgármestereknek, hogy amíg nem indul az építkezés, nyugodtan nyúljanak a pénzhez és használhatják a falu más számláinak kifizetésére. Sokan éltek is ezzel, hiszen ezzel párhuzamosan teljesen ellehetetlenült már a falusi önkormányzatok finanszírozása (is). Ez persze valójában törvénytelen volt és az ördögi rendszer ezt ki is használta: egyszerűen ezzel zsarolta azt a kevés jóhiszemű polgármestert, akiket nem tudott korrumpálni” – írta Hadházy Ákos.

Az ügyben megkeresést küldtünk a Magyar Államkincstárnak, azzal kapcsolatban, hogy összesen hány önkormányzat kapott felszólító levelet, mekkora összeget kell visszafizetni, és valóban a költségvetési nehézségek miatt került-e sor erre a lépésre. Amint válaszolnak, frissítjük a cikkünket.

Reagált a Minisztérium

A Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz (TOP Plusz) pályázati előlegek visszafizetése kapcsán számos megalapozatlan tévhit látott napvilágot, közölte lapunkkal a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium, amely szerint egyes politikusok öncélú hangulatkeltést folytatnak. Az ő híreszteléseikkel szemben a tények – mint írták – az alábbiak:

„Az intézkedés pusztán a jogszabályban rögzített eljárásrend végrehajtását jelenti, amit a szerződésben minden kedvezményezett vállalt, vagyis hogy meghatározott időn belül elszámol az előleg egy részével. Azok a kedvezményezettek kaptak most értesítést, akik ezen kötelezettségüknek nem tettek eleget. Az intézkedés nem jelenti a szerződéstől való elállást vagy a támogatás visszavonását, nem akadályozza sem a projektek tervezését, előrehaladását, sem a megkötött vállalkozási szerződésekkel rendelkező projektek kifizetését. Az érintett projektek megvalósításának folytatásához, illetve rövid időn belül várható kifizetési kötelezettség teljesítéséhez valós likviditási terv szerint új előlegkérelmet lehet benyújtani. Az előkészítésre vonatkozó átalány költséget nem szükséges visszautalni. A már rendelkezésre álló számlák természetesen továbbra is benyújthatóak.”

Ajánlott videó

Olvasói sztorik