Miközben a június 9-ei önkormányzati választáson polgármesternek választották meg Pusztaottlakán Simonka Györgyöt, a korrupcióval vádolt volt fideszes országgyűlési képviselő büntetőpere tovább húzódik a Fővárosi Törvényszéken. A több mint négy éve kezdődött eljárás folytatását ezúttal novemberre halasztották, amikor a vád egyik legfontosabb tanújának meghallgatása lesz.
Az ügy koronatanújának is nevezett J. Gábor szerepével korábban részletesen foglalkoztunk, amikor a fideszes politikus és társai ellen vádat emeltek. A tanú ugyanis amellett, hogy Simonka ügyében is fontos szerepet játszott, a 250 milliárd forintos mínusszal végződő Quaestor-botrányban is felbukkant. A Tarsoly Csaba neve fémjelezte brókerügy egyik legemlékezetesebb felvonásában ő „szállította” a legendássá vált strómant, Orgován Bélát. Emellett pedig az ügyészség szerint a Simonka által létrehozott bűnszervezetben a kormánypárti politikus bizalmasa volt, könyvelőként és „reorganizációs szakemberként” tevékenykedett a volt fideszes képviselő mellett.
J. Gábor már márciusban színre lépett a bíróságon, és feltáró vallomást tett arról, hogyan működött a korrupció és a túlárazás rendszere, és ezáltal az európai uniós pénzek megszerzése Simonka György irányításával. J. Gábor az ügyészség egyik legfontosabb tanúja, akit hitelesnek ismernek el, vallomásai pedig a vádirat alapjait képezik. Ennek ismeretében még meghökkentőbbek azok az állítások, amiket a koronatanú a nyomozati vallomásaiban tett, amelyeket fel is olvastak a bíróságon.
A tanú elsősorban Simonkától, de az ügy más szereplőitől hallottakról adott számot a hatóságoknak. Állításai nehezen ellenőrizhetők, mivel azok többnyire személyes beszélgetésekből erednek. Ugyanakkor arra utalnak, hogy bizalmas kapcsolat volt Simonka György és J. Gábor közt, aki az eljárás elején még gyanúsítottja volt az ügynek, később vált az ügyészség fontos tanújává.
A koronatanú vallomásai során részletesen beszélt többek közt arról, hogy Simonka György miként próbálta érvényesíteni politikai befolyását annak érdekében, hogy megállítsa, vagy legalábbis enyhítse az ellene és társai ellen indult eljárást – minderről J. Gábor szerint Simonka mesélt neki bizalmasan.
Elmondta például az ügyészségnek a nyomozás során, hogy Simonka Györgytől van tudomása arról, hogy a volt fideszes politikus Rogán Antallal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszterrel, és Kubatov Gáborral, a Fidesz pártigazgatójával, egyben alelnökével több találkozót is folytatott a nyomozás és a büntetőeljárás folyamán. Mint mondta, a házkutatások után, de még a letartóztatások előtt Simonka a Garibaldi utcában – ahol a Rogán vezette Miniszterelnöki Kabinetiroda is működik – találkozót bonyolított Kubatovval és Rogánnal, akik a tanú állítása szerint ígéretet tettek ügye kivizsgálására.
J. Gábor szerint Simonka úgy érvelt a fideszes vezetőknek, hogy az ügyészek olyan erővel léptek fel ebben a gazdasági ügyben, ami nem volt indokolt. Példaként említette nekik, hogy a szintén vádlott unokahúga 32 millió forintját is lefoglalták a nyomozók, közúton szorították le őt a nyomozók. A koronatanú szerint Simonka folyamatosan kereste a kapcsolatot Kubatov Gáborral és Rogán Antallal, hogy meggyőzze őket az ártatlanságáról, illetve, hogy megtudja, mi várható az ügyben. Rajtuk keresztül próbált eljutni Orbán Viktor miniszterelnökig, akinek tudomása szerint egy levelet is küldött, hogy őt is tájékoztassa ártatlanságáról.
Kitért arra is még a nyomozati vallomásában, hogy Simonkának Rogán Antal ajánlotta Bánáti János ügyvédet, aki egy ideig valóban a volt fideszes politikus védője volt. Az ügy előkészítő tárgyalásán még együtt jelentek meg a bíróságon. Bánátit meg is kérdeztük a történtekről, ám érdemben nem tudott nyilatkozni, ugyanis köti az ügyvédi titok, így arra sem válaszolt, hogy valóban Rogán ajánlotta-e őt Simonka számára.