Belföld

Kiveszik a legdurvább részeket, mégsem vehetnék el csak úgy a cégeket

Megjelent a parlament honlapján a törvényalkotási bizottság összegző módosító javaslata az igazságügyi tárgyú törvények módosításáról elnevezésű salátatörvényhez. Ebben talán az a legérdekesebb és legfontosabb, hogy kivették a versenytörvényhez kapcsolódó legdurvább módosításokat. Így például azt a nagy aggodalmat keltő rendelkezéseket, amelyek például felhatalmaznák a Gazdasági Versenyhivatalt (GVH), hogy eladásra kötelezheti azokat a cégeket, amelyek „sértik a kiegyensúlyozott versenyt”.

Az eredeti javaslat ellen külföldi befektetők is tiltakoztak, mert az alapján tulajdonképpen bármikor eladásra kényszeríthetnék a tulajdonukban álló céget, de Bige László műtrágyakirály is célkeresztben érezhette magát.

A GVH csütörtökön kiadott közleménye szerint nem véglegesen hagynák el a vitatott rendelkezéseket, csak elhalasztanák, ami miatt egyetértését fejezte ki. Rigó Csaba Balázs, a GVH elnöke a közleményében hangsúlyozta: a versenyhivatal minden esetben a lehető legszélesebb körű szakmai konszenzusra törekszik a tevékenységét meghatározó jogszabályokról, illetve azok gyakorlati alkalmazásáról. A versenytörvény egyes tervezett módosításairól indokolt a további, széles körű szakmai konzultáció, hogy a minden érintett számára megnyugtató, megfelelő garanciák beépülhessenek a tervezett rendelkezésbe.

„A versenyhivatalra eddig is számíthattak a magyar emberek és vállalkozások, és ez a jövőben sem lesz másként; a GVH sosem élt vissza a hatásköreivel és a joggal” – fogalmazott. A GVH elnöke a széles körű szakmai konzultáció lefolytatása érdekében versenypártolási munkacsoport létrehozását kezdeményezte az érintett jogalkotók, szaktárcák, illetve az érintett piaci szereplők, vállalkozások és képviselőik bevonásával, a szakmai konzultációk rövidesen megkezdődhetnek.

Kapcsolódó
Új eszközt élesítenek, amivel újra lehet osztani a piacot: Bige László műtrágyakirály birodalmára is veszélyes lehet a jogszabály
Törvénymódosítással kennék fel a GVH-t az óriások elleni bevetésre, a tervezet szerint rá hárulna a feladat, hogy kijelölje az „alapvető jelentőségű” cégeket, és ha vizsgálódása során piaci torzulást talál, akkor szétdarabolást, sőt akár kényszereladást is előírhat.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik