Belföld

Újabb fővárosi rozsdaövezeteket jelölne ki a kormány

Marjai János / 24.hu
Marjai János / 24.hu
A döntés három kerületet érintene.

Nem Lázár János építési minisztériuma, hanem a Gulyás Gergely által vezetett Miniszterelnökség bocsátotta társadalmi egyeztetésre azt a módosítást, amely alapján a kormány újabb budapesti területeket jelölne ki azonnali rozsdaövezeti akcióterületté.

A tervezet tartalmi összefoglalója szerint a törvény 2020. július 22-től vezette be az azonnali, a közép- és hosszú távú rozsdaövezeti akcióterület fogalmát, módosító rendelkezései alapján pedig az épített környezet alakításáról és védelméről szóló törvény adott felhatalmazást a kormánynak arra, hogy ezen területek lehatárolását rendeletben állapítsa meg.

A kabinet ezt már meg is tette 2021-ben, most a rendelet módosításával azonban újabb budapesti területeket jelöl majd ki azonnali rozsdaövezeti akcióterületté. Az új melléklet szerint a módosítás Budapest három kerületét érintené. A véleményezést, társadalmi egyeztetést némileg nehezítheti, hogy az újbudai, zuglói, illetve XV. kerületi ingatlanok helyrajzi számmal szerepelnek. Annyit lehet tudni, mi ott a kormány célja. A XI. kerületben például ipari épületeket akarnak elbontani, parkosítást, lakóingatlanfejlesztést terveznek, azzal a kikötéssel, hogy

változtatási tilalom nem alkalmazható.

Az indoklás szerint a Rozsdaövezeti Bizottság támogatta az újabb kijelölést, a kormány  pedig a három azonnali rozsdaövezeti akcióterületről kikérte az érintett önkormányzat véleményét.

A hatásvizsgálat szerint mindez konkrét forrást nem igényel, mert

a beruházó alkalmazza az adott területre vonatkozó szabályokat, majd a jogszabályi feltételek teljesítése esetén érvényesítheti a rá vonatkozó kedvezményeket.

A rozsdaövezeti akcióterületeknél a korábbi használat miatt számolni kell esetleges talaj- és talajvízszennyezettséggel, de a funkcióváltással kármentesítés megtörténik, a szennyezettség felszámolásával a felszín alatti víz és földtani közeg károsodásának enyhítése, az eredeti állapot vagy ahhoz közeli állapot helyreállítása valósul meg. A Rozsdaövezeti Bizottságot két éve maga a kormány hozta létre, hogy előzetesen véleményezze az akcióterületek kijelölését, segítse a leromlott állapotú területek, városrészek rehabilitációjának megvalósítását.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik