Az EU által indított feltételességi eljárás során tett vállalások egyike volt a közpénzköltések átláthatóságának javítása érdekében egy új központi adatbázis létrehozása, amely a közpénzes szerződések adatait tartalmazza és nyilvánosan hozzáférhető, és amelynek február 28-ig kellett felállnia. Ez meg is történt, de a K-Monitor részletes elemzése szerint súlyos gondok vannak az új weboldallal.
A civil szervezet a vonatkozó rendelethez kapcsolódó társadalmi egyeztetésen részletesen kifejtette, hogy mire lenne szükség, ahhoz, hogy érdemi haszna legyen a közadat-nyilvántartásnak. Például,
- hogy legyen minden entitásnak önálló, linkelhető oldala,
- hozzáférhető legyen az oldal teljes tartalma nyers adatbázisként,
- vagy generálódjanak statisztikák a nyilvántartásban rögzített adatokból.
Ezekből a javaslatokból a kormány semmit nem vett figyelembe. „A fejlesztés látványosan nem vett tudomást a leendő felhasználók igényeiről, de még azokról a környékbeli országokban már 10 éve működő példákról sem (pl. Csehország, Szlovákia), ahol az állami szerződések közzététele automatikusan, gördülékenyen megtörténik” – írja közleményében a K-Monitor.
A szervezet tesztelte az újonnan létrehozott portált, és azt állapította meg, hogy
A legfőbb kritikai észrevételeik:- Az adatok csak elkülönülten, intézményenként kéthavonta külön-külön file-okban elérhetők, és gépi módszerrel nem feldolgozhatók.
- Nem lehet kedvezményezettekre, illetve a költségvetési szervekkel szerződő felekre keresni.
- Az intézményeknek nincs egyedi azonosítójuk, amelyekkel kivédhetők lennének a hibás adatközlések (pl. elgépelt név).
- Nem listázhatók az adatbázisban található entitások, nincs saját hivatkozható oldaluk minden rájuk vonatkozó szerződéssel.
- Nem lehet letölteni nyers formában a teljes adatbázist elemzés céljából.
- A portál felesleges captchákkal és nem logikus felépítéssel megnehezíti az adatok elérését.
A K-Monitor a problémát jelezte z Európai Unió illetékeseinek, és a Korrupcióellenes Munkacsoporton keresztül a hazai illetékeseknek is. Jelen formájában a portál csak többletterhet generál a hazai adminisztrációnak, ráadásul kétszeres közzétételi kötelezettséget ír elő, emiatt félő, hogy egyes állami szervek csak itt teszik majd közzé közérdekű adataik egy részét, így a holnapjukon az többé már nem lesz elérhető – olvasható a K-Monitor közleményében.