Navracsics Tibor európai uniós forrásokért felelős miniszter január 25–26-án tárgyal Brüsszelben Erasmus+ együttműködési és oktatási csereprogram, valamint a Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogram felfüggesztéséről Johannes Hahn költségvetési és igazgatási, valamint Mariya Gabriel innovációért, kutatásért, kultúrért, oktatásért és ifjúságért felelős biztosokkal.
Az igazságügyi szaktárca arról tájékoztatta a Magyar Nemzetet, hogy Varga Judit igazságügyi miniszter viszont már kedden tárgyal az Európai Bizottság tagjaival a Magyarországtól igényelt igazságügyi vállalásokról. A minisztérium közölte, az ezekkel kapcsolatos kodifikáció lezajlott, amit már társadalmi egyeztetésre is bocsátottak.
Navracsics Tibor az ATV Start című műsorában elmondta, a korábbi tárgyalások során az alapítványi egyetemek kuratóriumai, és az ezzel kapcsolatos kérdések – nem csak az egyetemi, hanem általában a közérdekű alapítványok kuratóriumai tagsága – felmerültek mint összeférhetetlenségi kérdés. Az európai uniós forrásokért felelős miniszter úgy fogalmazott, a bizottság felvetette, hogy milyen összeférhetetlenségi szabályokat tudnak alkotni annak megakadályozására, hogy esetleges közbeszerzési eljárásoknál olyan emberek ne lehessenek befolyással egy-egy olyan ügyre, ahol konfliktus lehet. Erre a miniszter elmondása szerint két megoldás volt: hivatali összeférhetetlenség és a dinamikus összeférhetetlenség, amiben végül a bizottsággal megállapodtak.
A miniszter hangsúlyozta, hogy meg fognak állapodni a bizottsággal, de még mindig nem biztos abban, hogy a bizottság álláspontja az, hogy minden politikusnak távoznia kell a kuratóriumok éléről.
Navracsics Tibor leszögezte: bízik benne, hogy márciusra meg tudnak állapodni azokban a kérdésekben, amelyek tisztázzák az Erasmus-ügyet, szerinte azonban nem egy tárgyalás várható, hanem tárgyalássorozat indul.
Mint ismert, az Európai Bizottság döntése értelmében nem kaphatnak friss támogatásokat az Európai Unió által finanszírozott Erasmus+, valamint a Horizont Európa keretprogramból azok a magyarországi felsőoktatási intézmények, amelyek közérdekű vagyonkezelő alapítványi formában működnek vagy ilyen alapítványok tartanak fenn.