A menet közbeni mobilozás és az ezzel járó figyelemelvonás nem csak az autósokra jellemző veszélyforrás, szinte minden közlekedőre jellemző.
Minden második ember használ kerékpárt, rollert, gördeszkát, vagy valamilyen más hasonló közlekedési eszközt, és közülük minden ötödik, azaz a teljes lakosság tíz százaléka szokott telefonozni közlekedés közben. Gyaloglás közben pedig szinte mindenki használja az okostelefonját – derül ki az Opinio által az Aegon megbízásából készített reprezentatív kutatásból.
A megkérdezettek közel 80 százaléka ugyan veszélyesnek a mobiltelefon használatát kerékpározás vagy rollerezés közben, ennek ellenére egynegyedükkel már előfordult, hogy okostelefonozott menet közben.
Három kerékpárosból egy gurulás közben is felelőtlen módon használja az okostelefonját, headset nélkül beszél, chatel vagy közösségi oldalakat látogat menet közben.
A kerékpárral és rollerral közlekedők között minden második emberrel előfordult már, hogy menet közben használta az okostelefonját, de harminc százalék fölötti azok aránya is, akik saját bevallásuk szerint rendszeresen, vagy néha használják a telefonjukat. 42 százalék ugyanakkor azt válaszolta, hogy soha nem használja a kütyüjét, miközben közlekedik. Reményt keltő adat az is, hogy a gyalogosok háromnegyede elteszi az éppen használt okostelefonját, ha gyalogos átkelőhöz ér.
A megkérdezettek 45 százalékának egy vagy több olyan ismerőse is van, aki szokta használni az okostelefonját, miközben részt vesz a forgalomban. Az emberek több mint 85 százaléka szerint valamennyire veszélyes jelenségről van szó, a kutatás adatai szerint tehát rengetegen hánynak fittyet a saját biztonságukra.
A jelenség visszaszorítása érdekében az Aegon és az ORFK-OBB figyelemfelhívó kampányt indít, humoros ismeretterjesztő videókkal, Kovács András Péter és Janklovics Péter humoristák segítségével.
„A kézben tartott mobiltelefon a közlekedés minden résztvevője számára veszélyforrás, mert elvonja a figyelmet azokról a helyzetekről, amelyben reagálni kell, legyen szó biciklisről, rolleresről vagy éppen a járdán közlekedő gyalogosról. Nagyon sok múlik a felelős magatartáson, hiszen az is lehet veszélyes jelen esetben, amelyet konkrét jogszabály nem tilt. Az a célunk, hogy a közlekedés minden résztvevője számára biztonságos környezetet teremtsünk ezzel a szemléletformáló kampánnyal” – mondja Óberling József rendőr ezredes, az ORFK RFI Közlekedésrendészeti Főosztály vezetője.