Az IDEA Intézet legfrissebb reprezentatív kutatása szerint az ellenzéki szavazók túlnyomó többsége azt támogatja, hogy pártjaik közös listán, közös jelöltekkel induljanak a 2022-es választáson. A Momentum szavazóinak 71 százaléka, a jobbikosok 60 százaléka akarja a lehető legszorosabb együttműködést.
Vélelmezhetően nem lenne kockázat nélküli a két párt külön listás indulási stratégiája. A Momentum híveinek 59, a jobbikosok 48 százaléka akkor is a közös listára szavazna, ha pártjuk nem azon indulna. Az MSZP-, illetve a DK-szavazók fegyelmezetten közös lista pártiak, a pártvezetők esetleges pálfordulásánál vélhetően nem követnék őket, számolni kellene a lemorzsolódásukkal.
A pártpreferenciájukat nem tudók/nem vállalók közül 23% nem kíván, 24% nem tud válaszolni az indulási stratégia kérdésére, de akiknek van véleményük, azoknak a 37 százaléka szintén a közös lista-közös egyéni indulás pártján áll.
Mivel az MSZP- és a DK-s pártelitek és szavazóinak álláspontja egymással fedésben van, az intézet azt elemezte, mi a Momentum és a Jobbik támogatóinak, illetve a bizonytalanoknak a véleménye a külön listás, de egy miniszterelnök-jelölti indulásról.
Momentum híveinek 54 százaléka szerint ez gyengítené az ellenzék esélyét, és így látja a jobbikosok 41 százaléka is. A bizonytalanoknak erről sincs letisztult véleményük. de majdnem 30 százalékuk szerint ez ellenzékgyengítő stratégia lenne.
Pártpreferencia október elején
Augusztus végéhez képest érdemben nem változott a pártok támogatottsága.
- A Fidesz–KDNP a teljes népesség 34, a biztos szavazók 50 százalékára számíthat. Mindkét választói csoportban hibahatáron belül csökkent a kormányzópártok támogatottsága.
- Az ellenzéki oldalon DK a teljes népességben 12 százalékot (+1), a biztos szavazóknál 17 százalékot (+1) kapna.
- A Momentum az előbbi körben 7 százalékon áll, utóbbiak 10 százaléka szavazna a pártra, ami teljesen megegyezik az előzőleg mért eredményekkel.
- A Jobbik támogatottsága teljes népességben 6%, a biztos szavazó pártválasztók körében 8% (-1).
- A parlamenti küszöböt még az MSZP érné el, támogatottsága a választókorú népesség körében (5%), míg a biztos szavazók között 6 százalékos a támogatottsága.
- A Mi Hazánk, az LMP, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt és a Párbeszéd (+1) a teljes népesség 2 százalékát tudhatja maga mögött.
Ebben a hónapban az ismeretlen preferenciájúak aránya 27 százalék, ami a koronavírus-járvány kitörése óta a legalacsonyabb mért érték.
Módszertan
Az IDEA Intézet az adatokat 2020. szeptember 30 – október 4. között vette fel közösségi média alapú kérdőív segítségével. A kutatás eredménye reprezentatív az ország felnőtt népességére nem, életkor, iskolai végzettség és településtípus tekintetében. A 2000 fős minta hibahatára az alapmegoszlások esetében legfeljebb +/- 2,2 százalékpont.
Kiemelt kép: Bielik István / 24.hu