A Népszava arra keresi a választ, miért hívta meg Orbán Viktor idei évértékelőjére a honvédség jelenlegi vezetőit, a katonák pedig ott lehetettek-e egyáltalán egyenruhában, hiszen ezt az 1993-as honvédelmi törvény tiltja pártrendezvényen. Az orbáni értékelő pedig az, hiszen azt a párt alapítványa rendezte, akkor is, amikor a Fidesz még ellenzékben volt.
Mint írták, a törvény kijátszható, egy passzusa szerint a katona laktanyán kívüli politikai rendezvényen viselhet mundért, ha arra
az állományilletékes parancsnok engedélyt ad, illetve ha olyankor a katonai szervezetet hivatalosan képviseli.
A Honvédelmi Minisztérium nem reagált a kérdésre, ki és miért engedélyezte az egyenruhás katonák megjelenését, amit korábban Juhász Ferenc volt honvédelmi miniszter egyértelműen jogsértőnek nevezett.
Erre a rendszerváltás óta nem volt példa, de magyarázat van rá. A lapnak Ceglédi Zoltán politikai elemző azt mondta, a kormányfő folyamatosan figyel arra, hogy a veszélyérzetet fenntartsa, amit a katonák jelenléte fokozhat, de magyarázat lehet a miniszterelnök sajátos viszonya is a közjogi berendezkedéshez.
Orbán láthatóan megpróbálja „légiesíteni” a magyar közjogi berendezkedést, összemosni az egyes hatalmi ágakat és különböző szerepeket.
Mikecz Dániel politológus szerint a főtisztek szerepeltetése azt a látszatot keltheti, mintha az évértékelő állami rendezvény lenne, de a magyar közélet militarizálódását is erősítheti. A mundéros főtisztek részvétele állami ünnepszerűvé teszik az évértékelőt. Így még összemoshatók a határok Fidesz és állam között.
„A cél pedig egyértelműen az lehet, hogy a Fideszt, Orbán Viktort, illetve a NER rendszerét a nézők és választók az államhatalom stabilitásával, a biztonsággal tudják azonosítani”
– tette hozzá Mikecz Dániel.
Kiemelt kép: Orbán Viktor/Facebook