A hazai gazdaglistákat nagyjából azonos szempontok, de különböző módszertanok szerint állítják össze a szerkesztők. Azt mondják, az a közös megközelítés, hogy csak tiszta eredetű vagyont, és csak átlátható tulajdonosi, működési szerkezetet vesznek figyelembe, és csak magyar állampolgárok kerülhetnek fel a listára. A vagyonbecslés alapja a cégvagyon és érték alapján történő felmérés, ahol figyeltek a kivett osztalékokra is. Az elitklubba szóló „belépőjegy” általában 5-6 milliárd forint, ugyanakkor a Napi.hu gazdaglistájára évek óta 2 milliárd feletti vagyonnal is fel lehet kerülni a regionális bontásban.
Íme:
Gyapjas Károly: 3+ milliárd
A mezőgazdasági nagyvállalkozó, földbirtokos Lázár János nagybátyja. Gyapjas számos mezőgazdasági vállalkozásban érdekelt, például egyik cége a legnagyobb fűszerpaprika-termelő az országban, de komoly szarvasmarha-állományuk is van. A Gyapjashoz kötődő vállalkozások 2014-ben 1365 hektárt nyertek földbérleti pályázatokon az államtól, három különböző céggel. Korábbról már béreltek további 2500 hektárt az államtól, és mivel a cégeket jóval a földtörvény előtt alapították, ezért e halmozás nem számított csalásnak, így évi több százmilliós földtámogatást vehetnek fel utánuk. Gyapjas 86 százalékban tulajdonos a hódmezővásárhelyi Gorzsai Mezőgazdasági Zrt-ben, amelynek saját tőkéje 3 milliárd forint. Azt nem tudjuk, Gyapjasnak most mekkora vagyona lehet, a 2014-es Napi.hu listáján 3 milliárdra becsülték a vagyonát. Viszont úgy voltunk vele, hogy nem hagyhatjuk ki őt a 24.hu – idén először összeállított – regionális listájáról, hiszen Gyapjas 2015-ben tovább gyarapította földbirtokai számát.
Sameer Hamdan és Zuhair Awad: 4-4 milliárd
A magyar állampolgárságot már régen elnyert, jordán származású Sameer Hamdan és Zuhair Awad Váci utcai pénzváltókból lettek luxusszállodások. 1992-től foglalkoznak hotelekkel, ők találták ki saját márkaként a négycsillagos, trendi kategóriájú fashion hotels márkát. 2014-ben 2,1 milliárd forintért vették meg a Párisi udvart az ötödik kerületi önkormányzattól. Több más hotel mellett Mellow Mood néven üzemeltetik a Buddha-Bar luxusszállodát is a Klotild-palotában. Orbán Viktor 2012-ben kitüntette őket, és személyesen avatta fel a Buddha Bárt is. A napokban derült ki, hogy a Szijjártó Péter által felügyelt külügyi bank, az Eximbank 7 milliárd forintos hitelt adott az arab üzletembereknek „versenyképesség-javításra”. A Párisi udvarban esedékes beruházást tök véletlenül Orbán barátja, a Garancsi István által irányított Market Zrt. valósítja meg. A Mellow Mood csoport portfoliója 13 budapesti és egy bécsi szállodából, valamint irodaházakból, üzlethelyiségekből áll. Budapesten 700 főt foglalkoztatnak.
Fehér Gyula: 6+ milliárd
A világhírű videostream szolgáltató, a Ustream magyar tulajdonosa idén februárban adta el – tulajdonostársaival együtt – a cégét az IBM-nek, feltehetően 150 millió dollárért. A vételár átszámítva nagyjából 40 milliárd forint lehetett. A Ustream értékét már 2010-ben is 150 millió dollárra értékelték. Bár a cégnek bonyolult a tulajdonosi köre, például a japán Softbank nevű tech-cég 13 százalékot birtokol, Fehér Gyula alapító biztosan jól járt az üzlettel. Természetesen nem tudjuk, mennyi pénzt kapott, milyen időtávban, de becslésünk szerint az adásvételnek köszönhetően, legalább 6 milliárd forintos vagyonnal rendelkezhet. Így a fiatal szakember bármelyik hazai gazdaglistára rákerülhetne jövőre (nem csak regionális bontásban.)
Gyapjas Károly: irreál
Bár Gyapjas évtizedek óta elismert agrárvállalkozó, azért értékeltük irreálra a tevékenységét, mert földjeinek számát 2010 óta állami segítséggel többszörözte meg. Cégei földbirtoka után évi több száz milliós földalapú támogatást vehet fel – csak 2014-ben ez 676 millió forint volt a Magyar Narancs cikke szerint. Azóta újabb földeket szerzett, úgy, hogy a hvg.hu szerint a helyieknek eszükbe sem jutott, hogy labdába rúghatnának.
Sameer Hamdan és Zuhair Awad: félig irreál
A Mellow Moods szállodás csoport önerőből nőtt nagyra Budapesten, ám 2010-től egyre jobb kapcsolatokat építettek ki a kormánnyal. Főként ennek köszönhetően szerezhették meg a Párisi udvart hotelfejlesztésre, és ennek köszönhetően kaptak 7 milliárdos Eximbank hitelt “veresenyképesség-fejlesztésre”. Utóbbit a Válasz írta meg, a cikk szerint az Eximbank részéről épp az a Puskás András vezérigazgató-helyettes írta alá a hitelszerződést, aki a Párisi udvar két évvel ezelőtti eladása idején még az ötödik kerület beruházásokért is felelős alpolgármestere volt.
Fehér Gyula: reál
A Ustream az egyetlen, amely a hármas listánkon tisztán a piacról él. Vegyesvállalatuk van Dél-Koreában és Japánban, az anyacég San Franciscóban székel, a fejlesztői csapat Budapesten dolgozik. 2012-ben a globális forgalmuk 24 millió dollár volt. A cég a magyar államhoz semmilyen formában nem kötődik (leszámítva a budapesti iroda adóalanyiságát), azaz nem indultak közbeszerzésen, nem kaptak milliárdos állami hitelt, sem földalapú támogatást.