A rendszerváltáskor már volt egy táblacserehullám Nyíregyházán, most szeptemberben egy híján tucatnyi utca nevét készül megváltoztatni Nyíregyháza közgyűlése. Az érintettekkel ezt a napokban lakossági fórumokon közölték. A névváltoztatást az indokolja, hogy a helyi önkormányzatokról szóló törvény tiltja az önkényuralmi politikai rendszerekhez kapcsolódó utcanevek használatát.
Már az úttörő sem vidám
A hivatalos értékelés szerint a kommunista diktatúrára utal az úttörő és a kisdobos kifejezés is. Nyíregyháza-Sóstóhegyen a leghosszabb az Úttörő utca. Ez a 11. utca, amelynek neve változna szeptemberben – Templom utcára.
Az általunk most megkérdezettek közül valaki viccesen úgy fogalmazott: templom csak egy van az Úttörő utcában, dohánybolt és kocsma viszont kettő. Ilyen megfontolásból a cigi és a kocsma is lehetne névadó.
Hadifogság
A Nyíregyháza-kertvárosi Rajk László utcában él feleségével Szabó László. Ők is aláírták az ívet, melyben a névváltoztatás ellen tiltakoznak.
“Rengeteg idős, beteg ember él itt, és hiába csinálják meg ingyen a papírokat, a sok utánajárás fárasztó, időigényes. Van, aki járókerettel be sem tud menni a városba” – mondta a nyugdíjas férfi. Hozzátette: attól is tartanak, hogy elkeverednek a küldemények, ha új címük lesz.
Sérelmezte: senki meg nem kérdezte őket, mit szólnak az új névhez, csak jött egy levél, hogy Nyitra utca lesz az új név. Egy utcabéli idős bácsi ki is kelt magából, ugyanis ő annak idején Nyitrán esett hadifogságba.
Háborognak a helyiek (Fotó: Hír24)
Ez most a legnagyobb probléma?
Baraksó Sándor és családja 1976 óta lakik a Rajk László utcában, akkor osztottak itt telkeket. Azt nem érti, ha 40 évig jó volt, miért nem lehetett már így hagyni ezt az utcanevet. Sorolja: egy csomó utánajárással jár majd az egész, OTP-be, szolgáltatókhoz kell majd elmennie mindenkinek.
Bekapcsolódik a beszélgetésbe Szabóné, aki arra kíváncsi: tényleg ez a névváltoztatás most a legnagyobb probléma, nincsen mire költeni a pénzt? Merthogy nincs egy rendes járda a buszmegállóhoz, a társulásban épült utcán hatalmas kátyúk éktelenkednek. A férfiak még hozzáteszik: bicikliút sem ártana. Mert az egy dolog, hogy nekik nem kell fizetniük a cserékért, de a költségeket valahonnan fedezni kell, a közösből. Akkor valami másra nem futja.
“Itt mindenki fel van háborodva” – mondják, és már át is hajóztunk politikai vizekre, amikor megállapítják: mindig voltak nyertesek és vesztesek. Majd jön egy másik rendszer, és akkor megint nevezgetnek. Az a baj, hogy – mint egyikük fogalmaz – „a politikusok nem mennek végig az egész történelmen, csak kiragadnak belőle részleteket. Csak ingerlik az embereket”.
Egyikük megjegyzi: Nagycserkeszen bezzeg senkit nem zavar, hogy ott meg még mindig van Lenin utca…
Lenin élt, Lenin él, …?
S ha már szóba került, a telefonkönyvből találomra felhívtunk egy nagycserkeszi számot.
Kapucza Sarolta vette fel a telefont, akitől megtudtuk: neki életében eddig négyszer kellett kicseréltetnie lakcímváltozás miatt az okmányait úgy, hogy közben egy méterre sem költözött arrébb onnan, ahol élt. Lakott a Bundásbokor 3.A alatt, amit egy újabb számozással 3.-ra változtattak. Aztán szintén egy hivatali döntéssel Kossuth utca 17-re cserélték az addigi utca- és házszámtáblát, amelyet újabb házszámcsere követett, így lett 17-ből 72.
Az asszony jelenleg a Lenin utcán él, és erős a gyanú, hogy újabb okmánycsere elé néz. Azt mondja, ilyenkor nemcsak az a gond, hogy a személyes iratait cserélnie kell, hanem az összes szolgáltatót fel kell keresnie, hogy a számlái el ne keveredjenek. És persze értesíteni minden ismerőst, hogy lakcíme megváltozott.
Az utolsó Lenin utcák egyikén élő asszony azonban még nem készül újabb okmánycserére. Azt mondja: tavaly már volt egy bátortalan kísérlet a névváltoztatásra, amit az utcában lakók azzal „vertek vissza”, amit annak idején az iskolában tanultak, mármint hogy: „Lenin élt, Lenin él, Lenin élni fog.”
Hát akkor mire ez a sietség?
Meghatalmazással, ingyenesen
Vissza Nyíregyházára. Rendes Sándor, a helyi városháza szóvivője a Hír24-nek elmondta: minden lehetséges eszközzel segítik az okmányok cseréjét, hogy külön ablaknál, sorban állás, várakozás nélkül tehessék meg azt az érintettek.
Az ügyintézés, a belvárosba utazás azonban sok idős embernek gondot jelent. Így arra is kíváncsiak voltunk, hogy például kihelyezett ügyfélfogadással orvosolható-e a probléma. A Nyíregyházi Járási Hivatal megbízott vezetője erre úgy reagált: „Az okmányok iránti kérelemhez az adatok rögzítésére csak az okmányirodában kerülhet sor.” Galambos Ildikó hozzátette: miután az önkormányzat által elrendelt változásról van szó, a törvény szerint az érintettek számára az okmánycsere ingyenes.