HIRDETÉS
Belföld

Balhé a Ludwig Múzeumnál

free ludwig (ludwig, ülősztrájk, kortárs művészet, )
free ludwig (ludwig, ülősztrájk, kortárs művészet, )

Ülősztrájkolók foglalták el az épület lépcsőjét.

Mintegy 30 fiatal kezdett csütörtök délelőtt 11 után ülősztrájkolni a Ludwig Múzeumnál. Az akciót az Összetartás a Kortárs Művészetért Csoport tagjai és szimpatizánsai szervezték. A Hír24 helyszíni tudósítója szerint a biztonsági őrök megpróbálták eltávolítani a tüntetőket, de nem sok sikerrel jártak. Több rendőrautó is felbukkant a helyszínen. A résztvevőket igazoltatták, de bűncselekmény hiányában mást nem tehettek.


A képekre kattintva galéria nyílik!
Fotók: Ancsin Gábor

A demonstrálók „Free Ludwig!” és „Autonóm intézményeket most, átláthatóságot a politikai döntésekben!” feliratú molinókat tartanak a magasba.

A tüntetők közölték: elfogadhatatlannak tartják az információk titkosítását és a transzparenciahiányt a budapesti Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum aktuális igazgatói pályázata kapcsán. Azt szeretnék elérni, hogy azonnali hatállyal oldják fel az igazgatói pozícióra pályázók szakmai bizottság előtti meghallgatásán készült jegyzőkönyv titkosítását.

Átláthatóságot, autonómiát!" - Elfoglalták a
Az Összefogás a Kortárs Művészetért csoport tagjai elfoglalták a Ludwig Múzeum lépcsőjét és ismertették követeléseiket.
0 seconds of 1 minute, 12 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
01:12
01:12
 

Úgy tudjuk, az ülősztrájkolók 24 órán át akarnak maradni. Közleményük szerint azt tervezik, hogy délután 5-től éjfélig tényfeltáró fórum keretében, nyilvános vitát folytatnak a képzőművészeti intézményrendszer bénító problémáiról és a kultúrára szánt közpénzek elosztásának kirekesztő gyakorlatáról.

Az ügy előzménye, hogy a humánerőforrás minisztérium (Emmi) március 1-jén pályázatot írt ki a Ludwig Múzeum igazgatói posztjára, február végén járt le ugyanis Bencsik Barnabás ötéves mandátuma. Mivel a tárca nem írta ki időben a pályázatot, L. Simon László kulturális államtitkár úgy döntött: Bencsik megbízatását ideiglenesen, a pályázat kiírásáig meghosszabbítják. L. Simont azonban a kormány – a hírek szerint Fekete Györgyöt, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) elnökét ért bírálatai miatt – eltávolította, s ez semmissé tette a kormányzati ígéreteket is.

Az újrapályázó Bencsiken kívül egy jelentkező volt: Fabényi Júlia, aki korábban a Műcsarnokot, jelenleg pedig a Baranya Megyei Múzeumok Igazgatóságát vezeti. A szakmai bizottság végül a jobboldal támogatását is élvező Fabényi pályázatát támogatta. A bizottságnak tagja volt a MMA alelnöke, Csáji Attila; Káel Csaba, a Müpa igazgatója, aki a Fidesz kampányfilmjeinek készítőjeként vált ismertté, Hammerstein Judit kultúráért felelős helyettes államtitkár, Révész Mária, aki Balog Zoltán miniszter kultúrpolitikai főtanácsadója, Vígh Annamária és Boros Géza, az Emmi osztályvezetői. A szakmai zsűriben ült továbbá P. Szabó Ernő, a Magyar Nemzet újságírója, Fogas Ottó, a szegedi Móra Ferenc Múzeum igazgatója, Piringer Patrícia, a Ludwig kommunikációs vezetője és Mélyi József művészettörténész, műkritikus, az AICA (Műkritikusok Nemzetközi Szövetsége) képviselője.

A szakmai zsűri csak ajánlásokat fogalmaz meg, a végső döntést a humánminmiszter hozza meg május 12-ig.

Csütörtök délután az Emberi Erőforrások Minisztériuma politikai hangulatkeltésnek nevezte közleményében a Ludwig Múzeum igazgatójának megválasztása körül kialakult hisztériát. Mint írták, a a következő igazgatót demokratikus úton fogja kinevezni Balog Zoltán június 12-ig. A pályázati anyagokat a jogszabályok szerint nem adhatja ki a minisztérium.

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik