Az utóbbi évtizedekben jelentősen bővült a pszichiátria által alkalmazott terápiás eszközök és módszerek köre, és ezzel párhuzamosan megváltozott az ellátórendszerrel szemben támasztott társadalmi igény. Az akut osztályos gyógykezelés iránti igény csökkent, és jelentősen megnőtt a rehabilitációs szolgáltatások, illetve a járóbeteg-ellátás iránti szükséglet – magyarázta a professzor a fejlesztést bemutató lakossági fórumon.
A dél-alföldi régióban a legalacsonyabb a pszichiátriai ágyak száma, különösen a rehabilitációs férőhelyből van kevés a betegek számához viszonyítva. Ugyanakkor a térségben az országos aránynál is magasabb a mentális és viselkedészavaros páciensek száma – tette hozzá.
Az SZTE Pszichiátriai Klinika betegellátó egységei jelenleg Szegeden szétszórtan, négy telephelyen működnek. Ez nemcsak a gyógyító tevékenységet nehezíti, hanem gazdaságtalan is, hiszen számos háttérszolgáltatást mindegyik telephelyen biztosítani kell – mondta a professzor.
A dél-alföldi régió 11 egészségügyi intézményének rehabilitációs szolgáltatásait javító, 2,36 milliárd forint összköltségvetésű projekt keretében egy Kálvária sugárúti kórházépület felújításával és bővítésével egy helyre kerül a klinika betegellátó tevékenysége, az akut és krónikus fekvőbeteg-ellátás, valamint a járóbeteg-ellátás. Egy új háromszintes épületrészben pedig egy-egy huszonöt ágyas rehabilitációs egységet alakítanak ki a szükséges kiszolgálóhelyiségekkel – közölte az egyetemi tanár.