A 2012-es büdzsé felől nézve az Orbán-kabinet időhúzásra játszik. Arra számít, hogy a karácsony előtt kezdődő IMF−EU tárgyalások ténye stabilizálja a forintot és segíti az államadósság piaci finanszírozását – írja a Napi Gazdaság.
A 2012-es büdzsé módosító javaslatairól és a hiányról a parlament a jelenleg érvényes menetrend szerint jövő kedden, november 29-én szavaz − ezt követően már nincs lehetőség a költségvetés érdemi alakítására. Ellenkező esetben a vitát újra kell kezdeni, ez viszont a költségvetési törvény idei elfogadását tenné lehetetlenné.
Bármelyik megoldást választja a kormány, az többhetes, de inkább több hónapos előkészítési és törvényhozási procedúrát jelent, ami tovább nehezítené Magyarország helyzetetét,
A 2012-es büdzsét a kormány 1,5 százalékos GDP-növekedéssel számolta végig − igaz, a kiadási oldalon 250 milliárd forint stabilitási és 100 milliárd forint általános tartalékot képzett. E prognózis 0,9 százalékra való visszavétele a kiadási oldalon 200-250 milliárd forint további szigorítást tenne szükségessé, az erről szóló módosító javaslatokat a kormánynak még a héten be kellene terjesztenie a parlament elé.
A kormány ugyan hivatkozhat arra, hogy a növekedési sokkot még kezeli a kétféle tartalék, ám ha azokat már most zárolja a kormány, akkor semmilyen érdemi biztonsági tartaléka nem marad 2012-ben az évközi kockázatok kezelésére.
Amennyiben a gyors változtatás elmarad, ám az IMF miatt változtatni kell a 2012-es büdzsén, akkor borítékolható az évközi kiigazítás: ez technikailag pótköltségvetés vagy új költségvetés készítését jelenti.
Nagyobb megszorítások jöhetnek
A kormány prognózisát sem az EU, sem a jegybank, de még az állami tulajdonban lévő Magyar Fejlesztési Bank sem osztja – emlékeztet cikkében Széles Gábor, aki szerint tovább szűkülhet a mozgástér.
Az MGYOSZ volt és tiszteletbeli vezetője négy pontban foglalta össze, milyen lépéseket kellene megtennie a kormánynak – A részletek itt olvashatók.
Matolcsy György szerint helyreállítottuk a pénzügyi egyensúlyt, és fordulóponthoz érkeztünk. “Az a kérdés, hogy képesek vagyunk-e növekedni” – jelentette ki.