Az új államfő megválasztása előtt érdemes visszaidézni, milyen örökséget hagy utódjára Schmitt Pál. A Political Capital korábbi elemzése szerint az elnöki intézmény tekintélye mára soha nem látott mélypontra került, párhuzamosan azzal, ahogy csökkent a politikába vetett bizalom is.
Bár már Sólyom László sem emelkedett ki a pártpolitikusok mezőnyéből, a rendszerváltás óta hivatalban lévő elnökök közül Schmitt Pál volt az egyetlen, aki nem vezette a népszerűségi listát, a hivatalba lépésekor mért 46-hoz képest idén márciusra 30-ra esett vissza a tetszési indexe. Ezzel az eddigi elnökök közül ő lett a legnépszerűtlenebb.
Elnöksége hasonló szakaszában Sólyom Lászlónak 56, Mádl Ferencnek 69, Göncz Árpádnak pedig 80 százalék körül alakult a Medián mérései szerint a népszerűségi indexe.
Az elnökök közül a Fidesz-KDNP politikusai által mostanában „lepártkatonázott” Göncz Árpád volt az egyetlen, aki leköszönésekor népszerűbb volt, mint megválasztásakor.
Lapunk NEM reprezentatív felmérése szerint Áder Jánosnak ugyanakkor nemcsak a schmitti örökség jelent majd gondot. Ő maga sem túl népszerű. A több mint 25 ezer szavazó csaknem kétharmadával – a nemmel válaszolók (58%) és a „Ki az az Áder János?” kérdésünkre kattintókkal (14%) – szemben válaszadóink mindössze 28 százaléka tartja helyes döntésnek a fideszes EP-képviselő jelölését legfőbb közjogi méltóságnak. Egyelőre az emberek tehát nem hiszik el, amit a lapunk által megkérdezett képviselők állítottak róla, hogy vicces, megbízható, kiegyensúlyozott és nyugodt, és még az is lehet, hogy lesz, amit nem ír alá.