Belföld

Nem rokkant az amputált?

A Népszava szerint a szabályozás extrém, a valóságos munkaképességtől eltérő eredményeket produkál.

Nemcsak a nyugdíjigények, hanem a felülvizsgálatra jelentkező rokkantnyugdíjasok adatainak feldolgozása is szokatlanul sok időt vesz igénybe. Március 31-e volt a postára adás határideje, de a hivatalos adat még mindig hiányzik – írja a lap, amely szerint a rokkantnyugdíjasok félnek a vizsgálattól.

Az új rendszerben már nem a munkaképesség csökkenését, vagy az egészségkárosodás mértékét vizsgálják, hanem az egészségi állapot mértékét. Csak az jogosult ellátásra, akinek legalább 40 százalékban csökkent a munkaképessége. Akit rehabilitálhatónak találnak, betegsége alapján havi 27 ezer 900 forintot vagy havi 46 ezer 500 forintot kaphat. Az összeg attól függ, hogy az orvosok szerint a felkészítés a munkára mennyi időt vesz igénybe. Akiről a komplex felülvizsgálaton azt állapítják meg, hogy nem képes dolgozni, minimum 27 ezer 900 forintra lesz jogosult.

Az Összefogás a korhatár alatti rokkantak emberi jogaiért csoport arra hívta fel a figyelmet, hogy a szabályozás extrém, a valóságos munkaképességnek nem megfelelő eredményeket produkál. Például az, akinek az alsó végtagját combközépen amputálják, csak 36 százalékos a károsodása, nem számít megváltozott munkaképességűnek, sőt, mivel 40 százalék alatti a “funkciókárosodása”, semmilyen ellátásra sem jogosult. A gerincsérv is komoly betegség, a beteg állapota műtéttel javítható, de soha sem gyógyul meg, a komplex minősítés szerint mégis egészséges. Akár életveszélyes állapotú szívritmuszavarban szenvedőt is munkaképessé nyilvánítanak, de a “műtéti vendégnyílással” vagyis sztómával élők is dolgozhatnak – írja a lap.

Korábban az ombudsmanhoz fordult a rokkantnyugdíjak ügyében az MSZP. Az ellenzéki párt szerint a rendszer átalakítása  ellentétes az Európai Unió alapjogi chartjával és vélhetően az alaptörvénnyel, ráadásul a kormány jogerős határozatokat ír felül, hiszen a szakhatóságok korábban megállapították az ellátásban részesülők egészségének károsodását.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik