Szalai Annamária szerint a gyors változásokra hatékonyan és érdemben reagálni tudó hatóság kialakítása mindannyiunk érdeke. A Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság (NMHH) elnöke a gyermekek védelme érdekében a világhálón megjelenő jogellenes tartalmak csökkentését nevezte az általa irányított szervezet egyik fontos céljának.
Az internet hatása a gyermekekre és fiatalokra című nemzetközi konferencián, kedden Budapesten, a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat (NGYSZ) által rendezett tanácskozáson Szalai Annamária kifejtette: mivel a készülő médiaalkotmány nem ad valós hatáskört az NMHH-nak a kiskorúakat védő szabályok kidolgozására és betartatására, a hatóság támogatja a civil szabályozási tevékenységeket.
Közlése szerint a készülő médiaalkotmány 19. szakasza csak deklaratívan szól a gyerekek védelméről az internet- és egyéb műsorszolgáltató hálózatokon elérhető tartalmak területén. Konkrét szabályozást a szélsőséges és fejlődésre káros tartalmak visszaszorítása érdekében majd az új (a parlament őszi ülésszakán tárgyalandó) médiatörvény és egyéb, szükségszerűen módosítandó törvények adhatnak – magyarázta.
Ezek között a hatóság elnöke az elektronikus hírközlésről és e-kereskedelemről szóló törvényt említette. Ez utóbbinak a vonatkozó EU-rendelkezéssel egyébként egybevágó része kimondja, hogy amennyiben egy szolgáltató jogellenes tartalomra bukkan, köteles azt eltávolítani. A tapasztalatok szerint azonban a szolgáltatók arra hivatkozva nem teszik ezt meg, hogy a monitorozásnak túlzott erőforrásigénye van. Ezért ma a gyerekekre káros (pedofil, pornográf) tartalmak korlátozását a büntetőjogi terület látja el – mutatott rá.