HIRDETÉS
Nagyvilág europoli

Euractiv: Magyarország egyedüliként hátráltatja, hogy elindíthassák az ukrán és az uniós jogszabályok összehangolását

Ferenc ISZA / AFP
Ferenc ISZA / AFP

Magyarország egyedüli uniós tagállamként nem támogatja, hogy az EU megkezdhesse a nemzeti és az uniós jogszabályok harmonizációját Ukrajnával, írja az Euractiv.

„26 európai tagállam között egyértelmű konszenzus alakult ki az ukrán csatlakozási tárgyalások megkezdéséről” – nyilatkozta sokat sejtetően Marta Kos bővítési biztos.

Brüsszel és az unió soros lengyel elnöksége azt remélte, hogy már ezen a héten az első, korai szakaszába léphetnek a csatlakozási tárgyalások Ukrajnával és Moldovával. Az uniós jogharmonizáció első szintje a közös értékekkel, a jogállamisággal, a független igazságszolgáltatással és az emberi jogokkal, vagyis az „alapelvekkel” kapcsolatos, úgynevezett tárgyalási klaszter, melyet azt követően tudtak volna kinyitni, hogy a 27 uniós tagállam, köztük Magyarország már tavaly júniusban döntést hozott a tárgyalások megkezdéséről. Azonban az unió valamennyi tagállamának ahhoz is hozzá kell járulnia, hogy a 35 tárgyalási klaszterből álló jogharmonizációs fázist elindítsák. Az Euractiv úgy tudja,a magyar kormány hónapok vonakodik beleegyezni az első tárgyalási klaszter megnyitásába, elsősorban az Ukrajnában élő nemzeti kisebbségek hátrányos helyzetére hivatkozva. Adam Szłapka, lengyel Európa-ügyi minisztere a múlt héten azt mondta, hogy Varsó továbbra is reménykedik abban, hogy a tárgyalásokat a lengyel EU-elnökség júliusi lejárta előtt megkezdhetik, az idei évben pedig legalább hat tárgyalási klaszter megnyithatnak.

Magyarországon eközben jövő héten indul a konzultáció Ukrajna uniós csatlakozásáról. A szavazólapokat egy Orbán Viktor miniszterelnök által jegyzett levéllel együtt postázzák. A kormány álláspontja szerint Ukrajna uniós tagsága veszélyes lenne, ezért nem támogatják.

Kapcsolódó
Mit érdemes tudni Ukrajna uniós csatlakozásáról?
A voksolók döntését megkönnyítendő szakértőket kértünk, hogy érveljenek Ukrajna csatlakozása mellett és ellen. Az elemzők egyvalamiben nézetazonosságra jutottak: az Ursula von der Leyen által ígért 2030-as ukrán belépés abszolút irreális.

Ajánlott videó

0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
Olvasói sztorik