HIRDETÉS
Belföld

„Az sem csinálja, aki egyébként csinálhatná” – ellehetetlenítette a szexuális nevelést a gyermekvédelmi törvény

Varga Jennifer / 24.hu
Varga Jennifer / 24.hu
A 2021-es gyermekvédelmi törvény regisztrációhoz kötötte a szexuális nevelés megtartását az iskolákban, azonban az ezzel foglalkozó szervezetek azóta sem tudják intézni az ehhez szükséges adminisztrációt. Így sérülnek a gyermekek tájékozódáshoz való jogai, a felvilágosítás hiánya pedig súlyos problémát jelent. A kutatások szerint a szexuális nevelést kultiváló országokban elsődlegesen az iskolából, míg az azt mellőző tagállamokban az online térből tájékozódnak a fiatalok. Cserháti-Herold Janka szexuális edukációban jártas videóst, valamint egy középiskolai pedagógust kérdeztünk arról, kérdeztük arról, mit is jelent a jelenlegi szabályozás a kiskorúak, szülők és a tanítani vágyók számára.

A 2021-es gyermekvédelmi törvény radikálisan korlátozta, hogy kik tarthatnak szexuális nevelést a magyar iskolákban. Az oktatási intézményektől független szervezetek közül már csak azok adhatnak ilyen órát, akik regisztráció útján felkerülnek egy hivatalosan jóváhagyott listára. Évekig azonban azt sem lehetett tudni, hogy ezt melyik állami intézménynél és hogyan kell bonyolítani.

Egy 2024-es négyoldalas rendelet végül a Müller Cecília vezette Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ kezébe adta a döntést, hogy kik kerülhetnek fel erre a listára. További kritériumokat is megszabtak a jóváhagyáshoz, például a hároméves szakmai tapasztalatot, bár az nem világos, hogy ezt ki jogosult igazolni.

Kapcsolódó kérdéseinkkel felkerestük a Belügyminisztériumot, ám cikkünk elkészültéig nem kaptunk választ arra, hogy

  • hol lehet regisztrálni,
  • kik szerepelnek a listán,
  • ki igazolhatja a szakmai tapasztalatot
  • és hogy a pedagógusokat mennyire kötik a szabályozások, ha ilyen órát szeretnének tartani.

Amikor elénk kerül a fogalom, hogy „szexuális nevelés”, eszünkbe juthat az anatómia, a szex biológiai oldala, netán veszélyei. De a témakör sokkal összetettebb – mondta lapunknak Cserháti-Herold Janka vállalkozó és youtuber, a Hormonmentes blog alapítója, akinek csatornáján rengeteg informatív videó található a szexuális nevelés témájában és aki a rendelet előtt középiskolákban is tartott felvilágosító órákat a tanárok felkérésére. Rávilágított arra, hogy sokan nincsenek tisztában azzal, hogy amikor szexuális nevelésről van szó, akkor testi érzetekről, határokról, önbecsülésről és önismeretről beszélünk.

Varga Jennifer / 24.hu Cserháti-Herold Janka

Nem lehet megfelelni a követelményeknek

A szexuális nevelés nagyon komplex folyamat, kicsi kortól kezdve egészen a gimnáziumig helye kellene, hogy legyen az oktatásban. Nagyon sok minden kapcsolódik a témához, kezdve azzal, hogy »így működik a tested«, egészén például az egészséges kapcsolatokra vonatkozó információkig

– fejtette ki a szakember. Szerinte már akár négyéves kortól be lehetne vonni a gyerekeket a szexuális edukációba, például a testhatárok megtanításával, például a bugyiszabállyal, ami azt hivatott megtanítani már a kicsiknek is, hogy a testrészeiket, amelyeket fehérnemű vagy trikó takar, csak és kizárólag a beleegyezésükkel érinthetik meg mások. Ez biztos alapot adhat ahhoz is, hogy a gyerekek amellett, hogy felismerik a helyzetet, el is merjék mondani egy felnőttnek, ha valaki átlépi ezeket a határokat.

A szexuális nevelés egy komplett szemléletmód elsajátítását jelenti, ezért Cserháti-Herold Janka szerint szükség van dedikált időre és a témában képzett óraadókra az oktatási rendszerben, amit a jelenlegi szabályozás nem tesz lehetővé.

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!
Ha még nem vagy a 24 Extra előfizetője, ismerheted meg a csomagokat.

Már előfizető vagyok,

Ajánlott videó

0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
Olvasói sztorik